Advertisement

Yatırımcıların Avrupa'nın borç krizini kontrol altına alacağına dair iyimserliği üzerine ABD'deki hisse senetleri değer kazandı. Standard&Poor's 500 Endeksi 3. gününe de artıda başladı.

Avrupalı bankaların ardından Bank of America Corp. ve Morgan Stanley de yüzde 1.3'ün üzerinde artış kaydetti. Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc. ve Apple Inc., ekonomik büyümeye duyarlılığı yüksek olan şirketler arasındaki değerlenmeyi devam ettirerek yüzde 2.2 tırmandı. Dünyanın en büyük atıştırma yiyecek üreticisi PepsiCo Inc., beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından yüzde 3 yükseldi. Alcoa Inc., beklenti dahilinde kalan kazançlarının etkisiyle yüzde 3.2 düştü.

S&P 500 Endeksi bugün yüzde 0.6 kazançla 1,202.68 puana çıktı ve 3 gündür kaydettiği kazançları yüzde 4.1'e genişletti. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.5 artışla 11,475.03 puana yükseldi ve bu yılki kayıplarını yüzde 1'e geriletti.

İyi ve kötü gidebilecek birçok şey olduğunu, ancak tahminlerine göre hisse senedi piyasalarının sert düşüş yaşayacağını düşünmediklerini belirten Axiom Capital Management Inc.'in CEO'su Liam Dalton, "Avrupa'daki sorunlar çözülecek gibi görünüyor. Kazançlar da şimdilik olumlu. Bu şartlar altında piyasalar kısa vadede düşüşe geçmek istemiyor" dedi.

S&P 500 Endeksi, Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin etkisiyle Nisan'daki zirvesinden 3 Ağustos'a ladar yüzde 19 değer kaybetmişti.