Advertisement

ABD'dedeki akaryakıt tüketimindeki gerileme ve Çin'in ihracat rakamlarının beklentinin altında büyüdüğünü gösterir verilerin ardından dünyanın en büyük ham petrol tüketicilerinde talep azalması olacak endişesi ile petrol düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün ABD benzün talebinin beş yıldan fazlasının en büyük gerilemesinin gösterdiğini açıklamasının ardından petrol vadelileri yüzde 1.1 geriledi. Çin'de ise ihracat rakamaları geçtiğmiiz ay şubat ayından beri en düşük büyümeyi gösterdi. Brent petrolü New York petrolüne göre 5 haftadır daha primli seyrediyor.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ham petrolün varili 93 sent kadar düşüşle 84.64 dolara gerilerken Sidney'de ise yerel saat ile 13.20'de 84.84 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı yüzde 0.3 ya da 24 sent düşüşle 85.57 dolar olurken fiyatlar bu yıl yüzde 7.2 ekside seyrediyor.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Borsası'nda işlem gören kasım teslimli brent petrolün varili yüzde 0.3 ya da 30 sent düşüşle 111.06 dolara geriledi.