Advertisement

AVRUPA'DA ÇABALAR TAKDİR TOPLUYOR

Hedeflerini tutturamayan Yunanistan'a yardım elini uzatan ve sorunlu ülkelere ilişkin bono indirimlerinde neredeyse anlaşmaya varan liderlerin yarattığı iyimserlik varlık fiyatlarını şişiriyor. Diğer yandan Avrupa İstikrar Fonu'na (EFSF) hayır diyen Slovaklar, dünkü görüşmelerde evet oyu vermek üzere anlaşmaya vardıklarını açıkladılar; oylama bugün ya da yarın yapılacak ve böylece Slovakya EFSF'in 440 milyar Euro'ya çıkmasına onay veren 17. Ve son Euro Bölgesi üyesi olacak. Avrupa Parlamentosu'nda, Başkan Barroso'nun açıkladığı banka oyun planı da yakından takip edildi. Bundan sonra bankaların eşgüdümlü olarak sermayelendirmesine ilişkin iyi niyet açıklamaları banka hisselerine alım getirdi.
Avrupa'nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi % 1.65 yükseldi. Euro/Dolar sabah saatlerinde 1.38'den işlem görüyor. Gelişen Avrupa kurları Dolar'a karşı artıda işlem görürken, artışların sınırlı kaldığı görülüyor.

ABD cephesinde ise beklentileri aşan Pepsi karı ve ardından FED'in toplantı tutanakları takip edildi. İki üyenin 3.tur parasal genişlemeye destek verdiği görüldü. Ekonomiye ilişlin aşağı yönlü risklerin devam ettiği ve istihdam piyasasında bir iyileşme görülmediği de not edildi. Dolar Endeksi 77'nin altına inerken 10 yıllık ABD tahvilinin bileşik faizi % 2.20 seviyesinde. Dün hacimsiz bir seans sonunda S&P 500 Endeksi  günü %0.98 artışla 1.207'den tamamladı. Vadeli işlemlerde ise endekste değişim gözlenmiyor. Dünkü işlemlerde endeksler en yükseklerinden gevşerken Dow Jones yıl başından bu yana biriktirdiği kayıplarını böylece eritip % 1'in altına çekmiş oldu.

ASYA'DA ÇİN ÇOŞKUSU DEVAM EDİYOR

Önce banka hisselerine fonlar aracılığıyla destek veren, ardından tren yapımcısı şirketlere direkt sermaye koyacağını açıklayan Çin bugün de küçük şirketlere destek önlemleri açıkladı. Bu şirketlerde daha yüksek takipteki alacak oranına müsaade edeceğini açıklayan ve tercihli vergi sistemi getirecek yeni system ile bu şirketlerin sermayeye ve olası desteklere de daha kolay ulaşmaları sağlanmış olacak. Şanghay Bileşik Endeksi %0.4 yükselirken daha küçük ölçekteki şirketlerin yer aldığı endekslerde alımlar daha sert. Dün bir piyasa dedikodusu sonrasında zıplayan Dolar/Yen sabah saatlerinde 77.1 seviyesine indi. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.15 geriliyor. MSCI Asya Endeksi % 1.4 primli.

EMTİADA KAR SATIŞLARI GELİYOR

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi dün alımlarını yavaşlatırken sabah saatlerinde petrolde gerilemeler gözleniyor. ABD tipi ham petrol 85 Dolar'ın hemen altındaki 50 günlük ortalamasına dönerken Brent petrol 111.19 Varil/Dolar'da. Değerli metaller hafta başından bu yana biriktirdikleri sınırlı alımları günün ilk işlemlerinde eritmelerine rağmen kayıplar sınırlı kalıyor. Altın 1.675 Dolar'dan işlem görüyor, gümüş ise ons başına 32.38 Dolar'da. Tarım emtiasında stok raporları sonrasında mısır ve soya fasulyesi geriliyor. Çin'in ithalatını son 16 ayın zirvesine çıkardığı bakırda %1.7'lik gerileme yaşanıyor.

İÇERİDE OVP VE ZAMLAR İZLENİYOR

Bugün açıklanacak Orta Vadeli Program sonrasında açıklanan hedefler piyasa oyuncuları tarafından yakından izlenecek. Diğer yandan alkol, tütün mamülleri, otomotiv gibi maddelere gelen zamların enflasyon üzerindeki etkileri de detaylı şekilde hesaplanacak ve 2012 yılı enflasyonu sorgulanacak. Dolar / TL güne 1.8206'dan başlarken gösterge tahvil 8.33 bileşikten açılacak. İMKB 100 Endeksi dün global piyasalar parallel gelen alım sonrasında günü 59.420'den tamamlamıştı. 60 bini direnç olarak kullanan endeksin kısa vadede bu bölgeyi aşıp aşamayacağı izlenecek.

Bugün açıklanacak veri akışı şu şekilde :

- Almanya'da eylül ayı TÜFE (final) açıklanacak 09:00

- ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklanacak 15:30

- ABD'de Ağustos ayı dış ticaret dengesi açıklanacak 15:30 Önceki: (-44.8 milyar dolar)

- Hazine Ağustos ayı uluslar arası doğrudan yatırım verilerini
açıklayacak

- ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak 18:00

- ABD'de Eylül ayı Hazine bütçe dengesi açıklanacak 21:00 Önceki:
(-134.2 milyar dolar)

- ABD'de saat 14:00'te JP Morgan ve seans sonrasında google karı
açıklanacak
 

Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan ŞEN (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü