Advertisement

ABD, Çin ve Avrupa'nın küresel ekonominin resesyona girmesini önleyeceğine yönelik spekülasyon üzerine Asya Borsaları 6. gününde de artış kaydetti; tahvil riski ve emtia geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 değerlenirken, Standard&Poor's 500 Endeksi büyük değişiklik kaydetmedi. Markit iTraxx Asya Temerrüt Riski Endeksi 7. gününde de düşüş kaydetti. Euro, dolar karşısında 1.3797'den 4 haftadan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Avustralya doları ve Güney Kore wonu son 3 haftanın zirvesine tırmandı. Petrol yüzde 0.6; bakır ise yüzde 1.7 düştü.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso dün krizden zarar görmüş bankalara destek takviyesi yapılması, Yunanistan'ın kurtarma kredisinin 6. diliminin ödenmesi ve kalıcı bir kurtarma fonunun kurulmasının hızlandırılması için çağrıda bulundu. Fed de geçtiğimiz ayki toplantısında bazı yetkililerin tahvil alımlarının bir seçenek olarak kenarda tutulmasını savunduğunu açıkladı. Çin, küçük ölçekli şirketlerin desteklenmesi için vergi indirimleri ve banka kredilerinde kolaylık gibi adımları öngören bir paket açıkladı.

Citigroup Inc.'in Asya'dan sorumlu müdürü Muhammed Apabhani, politika adımlarında değilse de, söylemlerde değişikliklerin olduğuna dikkat çekti. Apabhani,  "ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ne gerekirse yapılacağını söyledi. Çin'de de gevşeme adımları görülüyor. Daha fazlasının gelmesi de mümkün" dedi.

1 Eylül'de bu yana en uzun süreli kazanç dönemini yaşayan MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde düşen her 2 hisseye karşılık 5 hisse değerlendi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1; Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.