Advertisement

Fabrika siparişlerindeki artışın makina üreticilerini yukarı çekmesi ve ASML Holding NV'nin beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından teknoloji hisselerinin değerlenmesiyle Tokyo Borsası yükseldi. Nikkei 225 Endeksi, son 1 ayın en yüksek kapanışına yaklaştı.

Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Avrupa Komisyonu'nun krizden zarar gören bankalara destek çağrısında bulunmasının ardından yüzde 1.8 değer kazandı. Fanuc Corp. yüzde 3.1 ve 1 numaralı çip denetmeni Advantest Corp. yüzde 6.2 artış kaydetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 8,830.47 puana yükselerek, 16 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Daha kapsamlı Topix endeksi yüzde 0.9 değer kazanarak 759.87 puandan işlem gördü.

En azından Avrupa'daki borç krizinin finansal sisteme yayılacağına dair korkuların azalmış olduğunu belirten Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yöneticilerinden Mitsushige Akino, risk duyarlılığında iyileşme olduğunu savundu.

Topix Endeksi bu yıl ABD'nin büyümesine ve Avrupa'daki borç krizinin bankacılık sektörüne yayılacağına yönelik endişelerin etkisiyle yüzde 16 aşağıda seyrediyor.