Advertisement

Brüksel'de dün Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barrosso'nun Avrupa'daki bankaların yeniden sermayelendirilmesi konusunda "koordine bir yaklaşım" çağrısı yapması üzerine euro 4 haftanın en yükseğine yüzde 0.4 uzaklıkta seyretti.

Slovakya'nın Avrupa Kurtarma Fonu'nu bugün ya da yarın onaylamasının beklenmesiyle euro talepleri arttı. Avustralya doları, ABD doları karşısında ülkedeki işsizlik oranının Mart'tan bu yana ilk kez düşüş kaydetmesi üzerine değer kazandı. Yen, Japon ihracatçıların yen alımı yaptığının speküle edilmesiyle dolar karşısında 1 ayın en düşük seviyesinden ralli yaptı.

Avrupa'nın finansal sistemini desteklemek için politika ayağında hareketlenmenin olmasının iyimserliği artırdığına dikkat çeken Deutsche Bank AG'nin Döviz stratejistlerinden John Horner, "bu durum euroyu destekler" dedi.

Euro, dolar karşısında 1.3781'den işlem gördü. Euro dün 1.3834 dolar seviyesinden 16 Eylül'den bu yana en yüksek değerini test etmişti. Euro, dün yen karşısında 107.05'e yükselerek 9 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesinin ardından, bugün yen karşısında 106.25'e geriledi. Dolar/Yen paritesi yüzde 0.2 değer kaybederek 77.09 yene geriledi.

İhracatların yen aldığına dair söylentilerin olduğunu belirten Forecast Pte'nin döviz stratejistlerinden Lee Wai Tuck, bunun büyük ihtimallde yenin, dolar ve euro karşısındaki zayıflığından kaynaklandığını söyledi.