Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Eylül ayında, enerji maliyetlerindeki artışın etkisiyle, ilk açıklanan rakamın daha da üstünde çıktı ve son üç yılın en hızlı artışını gösterdi.

AB'ye uyumlu yöntemle hesaplanan tüketici fiyatları endeksi Eylül ayında yıllık bazda yüzde 2.9 arttı. Bu veri Ağustos ayında yüzde 2.5 artış göstermişti. İlk açıklanan veriye göre, tüketici fiyatları Eylül ayında yüzde 2.8 artış göstermişti. Aylık bazda ise tüketici fiyatları yüzde 0.2 arttı. Bloomberg News'un araştırmasına göre, enflasyonun Eylül ayında yüzde 2.8 artması bekleniyordu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) geçen hafta politika faizini değiştirmeyerek yüzde 1.5'te tutmuş ve Euro Bölgesi enflaysonun önümüzdeki aylarda yüzde 2'deki tavanın "açık bir şekilde" üzerinde kalacağını belirtmişti. Bazı ekonomistler, borç krizinin ekonomiyi olumsuz etkilemesi nedeniyle bir faiz indiriminin iyi olabileceğini düşünürken, AMB, bunun yerine, bankalara likidite imkanını artırmayı tercih etti.

Frankfurt'ta Natixis'ten şef Euro Bölgesi ekonomisti Sylvain Broyer, "Enflasyon, birçoklarının düşündüğünün tersine, geçici gibi görünmüyor" dedi ve "Bu veriler ile birlikte, AMB'nin faiz inidirmine gitmesi zorlaştı" yorumunda bulundu.