Advertisement

Avrupa hisse senetleri, inşaat ve teknoloji sektörlerinin öncülüğünde alım ağırlıklı seyrediyor. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri de yukarı yönde hareket etti.

Fransa'nın en büyük telekomünikasyon ekipmanları üreticisi Alcatel-Lucent, Financial Times'ta çıkan, çağrı merkezi bölümünün satılacağı yolundaki haberin ardından yüzde 11 değer kazandı. Carrefour, karının bu yıl yüzde 20'ye kadar düşüş gösterebileceğini açıklamasının etkisiyle yüzde 4.1 değer kaybetti. Roche Holding AG, üçüncü çeyrek gelirlerinin analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından yüzde 3.2 geriledi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.2 yükselerek, Londra saati ile 08:50'de 239.53 puana çıktı. Endekste, düşen bir hisse akrşılığı üçün üzerinde hisse değer kazandı. Endeks dün yüzde 1.7 yükseldi ve son altı günde yüzde 10'luk çıkış yaparak Ocak 2009'dan bu yana en büyük çaplı altı günlük yükselişini gerçekleştirdi.Ancak endeks halen, Avrupa'da borç krizinin Yunanistan'dan İtalya ve İspanya gibi diğer bazı büyük ekonomilere sıçrayabileceği endişesine bağlı olarak, 7 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 18 aşağıda.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4 yükseldi ve Mayıs 2009'dan bu yana en büyük çaplı altı günlük yükselişini gerçekleştirdi. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı ise yüzde 0.4 yükseldi.

Çin'de ihracat büyümesi son yedi ayın en düşük seviyesine geriledi. Yetkililer, yuanın değer kazanması ve gelişmiş ülkelerde güvenin azalması sonucu ihracatın "ciddi sıkıntılarla" karşı karşıya olduğunu kaydediyorlar.