Advertisement

Fed'in faizleri düşük tutmasına değinen Cleveland Fed Başkanı Sandra Pianalto, ABD Merkez Bankası'nın, ülkenin 2 yıl önceki resesyondan tam olarak toparlanamamış olması sebebiyle faizleri düşük tutma arayışında olduğunu söyledi.

"Hepimizin acı bir şekilde farkında olduğu gibi, ABD ekonomisi hâlâ 2 yıl önceki resesyondan toparlanmaya çalışıyor" diyen Pianalto, gevşek para politikası yürütmelerinin sebebini, "faizleri düşük tutarak, şirketleri yatırım ve işe alımlar için borçlanabilir hâle getirebilmek" olarak açıkladı.

Fed Başkanı Ben Bernanke geçtiğimiz hafta Nisan'dan bu yana yüzde 9 ve üzerinde seyreden işsizliğin altını çizerek, Kongre'ye "tereddüt içinde gerçekleşen toparlanmayı desteklemek" için gerekirse daha fazla harekete geçebileceklerini söyledi. Avrupa'daki borç krizi, ABD'deki siyasi çekişmeler ve kararsızlık ortamı ve hisse senetleri fiyatlarındaki düşüşlerin tüketici ve şirket güvenini aşağı çekerek, harcama ve işe alımları tehdit ediyor.

Ohio eyaletindeki University of Akron College of Business Administration'da konuşan Pianalto, politika kararlarının yalnızca ekonomiyi yeniden rayına oturtmak saikiyle alındığını vurguladı.

Politika yapıcılar 21 Eylül'de büyümeyi ve istihdamı desteklemek için mortgage ve diğer kredi faizlerin düşürülmesini onayladı. Fed, portföyündeki 400 milyar dolar değerindeki kısa vadeli tahvili, uzun vadelileriyle değiştirmeyi planlıyor.

Pianaolto, Fed'in Açık Piyasa Komisyonu'nun (FOMC) kararlarının tamamen arkasında olduğunu ve bu şartlar için doğru bir para politikası yürüttüklerine inandığını belirtti.