Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, tüm dünyada politika yapıcıların küresel ekonominin resesyona girmesini önlemeye yönelik çabalarını artıracağı beklentilerinden olumlu etkileniyor. Bunun etkisityle, gösterge endeks son altı ayın en uzun dönemli çıkışını gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, Hong Kong saati ile 14:29'da 927.68 puana çıktı ve altı günlük yükselişini yüzde 11'e genişletti. Bu ralli, 6 Nisan'dan bu yanaki en uzun süreli çıkışı işaret ediyor. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.8 yükseldi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2 yükseldi ve 4 Ekim'de başlayan çıkışını yüzde 19'a genişletti.

Çin, vergi avantajları ve banka kredilerine kolay ulaşma gibi tedbirlerle küçük işletmeleri destekleyen bir program açıkladı. Fed, geçen ayki toplantıda, bazı yetkililerin, ekonomiyi desteklemek için varlık alımlarının daha da artırılmasını istediğini kaydetti. Slovakya Avrupa'nın genişletilmiş kurtarma fonunu onaylama yoluna girerken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso, dün yaptığı açıklamada, krizin etkilediği bankaların güçlendirilmesi, Yunanistan'a kredi diliminin ödenmesi ve kurtarma fonunun daha hızlı bir şekilde başlatılması çağrısında bulundu.

Hong Kong'da Citigroup Global Markets Asia'dan Mohammed Apabhai, "Merkez bankalarından çok syıda önemli hareket geldi" dedi ve Asya merkez bankacıları, birkaç hafta içinde, sıkılaştırma politikasından genişlemeci politikalara geçyi" yorumunda bulundu.