Advertisement

Fransa Maliye Bakanı François Baroin, banka kreditörlerinin muhtemelen Yunanistan'ın borcunu tahmin edilenden daha fazla sileceğini bildirdi.

Baroin yaptığı açıklamada, Avrupalı yetkililerin Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılmasına özel sektör katkısının artırılması üzerinde çalıştıklarını söyledi. Baroin, şimdiye kadar Yunanistan'ın borcunun yüzde 21'ini silmesi beklenen özel sektör kreditörlerinin muhtemelen daha fazla borç silmesi gerekebileceğini ifade etti.

Yunanistan için hazırlanan ikinci pakette özel sektörün Yunanistan ile ilgili kayıplarının muhtemelen yüzde 30-50 arasında olacağı bildirildi.

Avro Bölgesi'nde, Yunanistan'da resesyonun beklenenden derin olması ve ikinci kurtarma paketinin kabul edildiği Temmuz ayından bu yana piyasada faiz oranlarının değişmesi nedeniyle özel sektör katılımı (PSI) dahil Yunanistan için hazırlanan söz konusu paketin koşulları yeniden gözden geçiriliyor.

Avro Bölgesi yetkilileri, Yunanistan'ın borçlarının silinmesinde özel sektör katılımının yüzde 30-50 arasında olmasının değerlendirildiğini, ancak bu konuda nihai karar alınmadığını ya da anlaşmanın sağlanmadığını söylediler.

Avro Bölgesi liderleri 21 Temmuz'da Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte Yunanistan için 109 milyar avro tutarındaki ikinci kurtarma paketini kabul etmişti.

Buna ilaveten, gönüllü borç yeniden yapılandırması anlaşmasına göre, özel sektörün elindeki Yunan tahvillerinde yüzde 21 oranında kaybı kabul ederek, 2014 yılı ortasına kadar 50 milyar avroluk bir katkıda bulunacağı öngörülmüştü.