Advertisement

(A.A) - İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen Türkiye-İspanya Yatırım İşbirliği Zirvesi'ne katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye'nin bankacılık sisteminde, Avrupa kaynaklı yaşanan krizden herhangi bir menfi etkilenme söz konusu değildir" dedi.

Bakan Çağlayan zirve arasında düzenlediği basın toplantısında İspanyol gazetecilerin soruları yanıtladı. Avrupa'daki mevcut ekonomik krizde Türk bankalarının nasıl etkilendiğiyle ilgili bir soruya Çağlayan, "10 yıl önce iflas eden ve 70 milyar dolarlık bir bedel ödeten Türk bankacılık sisteminin, ciddi dersler aldığını ve yapılan düzenlemeler sonrasında dünyanın en kuvvetli bankacılık sistemi haline geldiğini" söyledi.

"Dünyadaki gelişmeler, her ülkeyi globalleşmeye hissedar olduğu oranda etkiler" diyen Çağlayan, "Ama gerek hükümet gerek bankacılık sistemi gerekse özel sektör gelecekle ilgili senaryolarını sürekli yapıyorlar. Global ekonominin her alanda getiribileceği, her türlü olumsuzluğa karşı bizim de sürekli hazırlıklı olduğumuzu ve tedbirler aldığımızı ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Bir İspanyol gazetecinin, Türkiye Merkez Bankasının gerektiğinde Döviz piyasasına müdahale etmesiyle bağlantılı yönelttiği soruya şaşıran Çağlayan, "Ben Türkiye'de Merkez Bankası'yla ilgili görüşlerimin meşhur olduğunu bilirdim de burada bilmezdim. Buradaki merakınız, demek ünümüzün duyulmasından olsa gerek" dedi.

Ekonomi Bakanı, Merkez Bankası'nın yetki ve sorumlulukla görevinin başında olduğunu, zamanında yapılması gereken müdahaleleri son derece olumlu ve yerinde yaptığını belirterek, "Geçmişte Türkiye çok ciddi bedel ödedi. Çok yüksek faizlerle çok yüksek paralar kazanmış olanlar Türkiye'de yeniden bu faizlerin ve kendi gelirlerinin artması noktasında spekülatif ataklar yapıyorlar. Ama bu konuda Merkez Bankası faize olması gereken müdahaleyi yapıyor ve spekülatif atak yapanlar başarısız oluyor" açıklamasını yaptı.