Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı Ağustos ayında fazla değişmeyerek 45.6 milyar dolarda kaldı.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, dış ticaret açığının 45.8 milyar dolar seviyesinde egrçekleşmesi bekleniyordu. İhracat aynı dönemde fazla değişmeyerek 177.6 milyar dolarda kalırken, ithalat 223.2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Amerika'nın yılın üçüncü çeyreğinin ilk iki ayındaki daha küçük çaplı ticaret açığı, bu çeyrekteki ekonomik büyümeye katkıda bulunabilir. Alcoa Inc. gibi baı şirketler, ABD'de tüketiciler ve şirketlerin güvenlerindeki azalmanın harcamaları kısıtladığı dönemde, Çin gibi gelişen piyasalardan gelen talebin sürmesini bekliyorlar.

Toronto'da BMO Capital Markets'ten kıdemli ABD ekonomisti Sal Guatieri, "Ticaret açığı yıl boyunca daralmaya devam edebilir ve bu durum büyümeye ılımlı bir katkı sağlar" dedi ve "Avrupa ekonomisi uçuruma yuvarlanmazsa, bastırılmış ithalat büyümesinin de etkisiyle, ABD ihracatında makul bir büyüme görmeliyiz" yorumunda bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin dış ticaret açığı tahminleri 42 milyar dolar ile 48.4 milyar dolar arasında gerçekleşti.