Advertisement

Fransız savcılığı, Uluslararası Para Fonu eski başkanı Dominique Strauss-Kahn hakkında Fransız bir yazar tarafından yöneltilen tecavüz suçlamasını delil yetersizliği nedeniyle düşürdü.

Fransız yazar Tristane Banon, 2003 yılında Strauss-Kahn'ın bir röportaj sırasında kendisine tecavüz etmeye çalıştığını iddia etmişti. Strauss-Kahn, suçlamanın hayal ürünü olduğunu ileri sürmüştü.

Başkent Paris'teki savcılık, eldeki delillerin cinsel saldırıya işaret ettiğini, ancak suçlamanın, zaman aşımına uğradığını açıkladı.

Banon'un avukatı, karara tepki gösterdi.

Tristane Banon'un avukatı David Koubbi, karar ile ilgili "Strauss-Kahn, zaman aşımı sayesinde ceza almaktan kurtulmasına izin verilen, cezalandırılmamış bir cinsel saldırgan olarak tanımlanıyor. Ama hakkındaki meşru kuşkular sürüyor." dedi.

Koubbi, "Bu kararla, Banon'un dile getirdiği şikayetlerin, Strauss-Kahn'ın iddialarının tersine, hayalî olmadığı ortaya çıktı" dedi.

Fransız savcılığından yayımlanan bildiride, "yeterli kanıt bulunmadığı için, tecavüz girişimi ile ilgili bir yargılama yapılamayacağı açıktır. Ancak eldeki kanıtlar, bir cinsel saldırı bağlamında kabul edilmiştir." dedi.

Fransız yasalarına göre, tecavüz girişiminde zaman aşımı 10 yıl iken, cinsel saldırıda bu süre 3 yıla iniyor.

Dominique Strauss-Kahn'ın avukatıysa, kararın, "müvekkilinin adının tamamen temize çıkması anlamına geldiğini" söyledi.

62 yaşındaki Strauss-Kahn, mayıs ayında New York'ta kaldığı otelde bir temizlik görevlisine tecavüze yeltenmekle suçlanınca görevinden istifa etmişti. IMF eski başkanına yöneltilen bu suçlama da ağustos ayında düşürülmüştü.