Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York finans merkezi ''Wall Street''i, ülkedeki gelir dağılımı dengesizliğini, işsizliği ve ekonomik politikaları protesto eden göstericilerin protestolarının büyümesi sebebiyle 29 Ekim töreni iptal edildi.

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Wall Street'teki Bowling Green Park'a Türk bayrağının çekilme törenine bu yıl New York polisi tarafından bölgedeki protestolar yüzünden izin verilmediği açıklandı. New York polisi devam eden protestolardan dolayı Wall Street'te son derece sıkı güvenlik önlemleri uygularken protestocuların yakında Times Meydanında büyük bir protesto gösterisi yapmaları bekleniyor.

 

-Zuccotti Park boşaltılacak

17 Eylül'den bu yana Wall Street'in hemen yanındaki Zuccotti Park'a kamp kuran ''Wall Street'i İşgal Et'' adlı sivil girişim yaptığı açıklamada, kendilerine destek verenleri, bugün sabah parkta toplanarak parkın temizlik için boşaltılmasına karşı durmak üzere ''şiddet içermeyen savunmaya'' geçmeye çağırdı. Hareketin ivme kazandığı belirtilerek ''işgalin'' şimdi sadece New York'ta değil, ABD'de pek çok kentte görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in kendilerini ziyarete geldiğinde parkın temizliğinin Cuma erken saatte başlayacağı için parkın boşaltılmasının istendiği hatırlatıldı.

Sivil girişim, parkın temizlik planının aslında Wall Street karşıtı eylemi durdurma amacı taşıdığına inandığını belirterek Bloomberg'in her ne kadar ''park, temizliğin ardından açılacaktır'' dese de, parkta kalan protestocuların ''kurallara uymaları gerektiği, bu kuralların da kimsenin parkta uyku tulumlarında ve küçük çadırlarda kalmamaları'' olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Parkı temizlik girişiminin bizi durdurma girişimi olması bekleniyor. Tüm New Yorklular, lütfen belediyeyi arayıp Belediye Başkanının bize karışmayı bırakmasını isteyin ve sabah bize katılın.''

Parkı kendilerinin temizlediklerini ve güvenli şekilde koruduklarını söyleyen göstericiler, ''Parkın temizliğini kendimiz yaptık ve yapmaya devam edeceğiz'' dediler.

Göstericiler açıklamalarında, ''Asıl pisliğin nerede olduğunu biliyoruz, asıl pislik Wall Street'te ve milyarder Bloomberg de bankacılara hizmet ediyor. Bloomberg ve New York polisinin eylemimize son vermesine izin vermeyeceğiz. Bu bir işgal, izin alınan bir piknik değil'' dediler.

Zuccotti Parkının sahibi olan Brookfield şirketi, parkı bugün 3 aşamada temizlemek istediklerini Bloomberg'e bildirmiş, Bloomberg de dün parka gelip durumu protestoculara bildirmiş, parkı temizlemek için boşaltmalarını istemişti.