Advertisement

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'a iki şehirden sonra 2 kent ormanı kuracaklarını bildirdi.

Eroğlu, 2003 yılından bu yana Türkiye genelinde 95 kent ormanı yaptıklarını, milli parkların sayısını da 33'ten 417'ye çıkardıklarını söyledi.

İstanbul için de iki kent ormanı projeleri bulunduğunu belirten Bakan Eroğlu, ''Biri Anadolu biri de Avrupa Yakası'nda olmak üzere muhteşem iki tane kent ormanı kuracağız. Bunun hazırlığını yapıyoruz. Yer seçimi yapıldı. Son bir sunum yaptıktan sonra Başbakan açıklayacak'' dedi.

Kent ormanı içinde yürüyüş alanları, kafeteryalar, dinlenme alanı, yaban hayatı olacağını belirten Bakan Eroğlu, ''Proje muazzam. Dünyaya örnek olacak kent ormanı kurulacak'' diye konuştu.-Orman alanlarının üniversitelere tahsisi-Bakan Eroğlu, üniversitelerin kampüslerini ormanlık alanlarına kurmaları yönündeki taleplerle ilgili olarak da şunları söyledi:

''Orman Kanunu'nda 17. maddesi, ormanların hangi hallerde tahsis edileceğine ilişkin esasları belirliyor. Ben bu gibi ormanlık alanlarda, bilhassa bozuk orman alanlarında kampüslerin kurulmasına sıcak bakan bir kişiyim. Geçmişte bazı üniversitelere izin verilmiş. En azından kamu üniversiteleri için bozuk orman alanlarında kampüslerin kurulması faydalı. Ama bu konuda kanuni düzenleme yapılması lazım. Bazı illerden talep geldi. Bu gibi yerlerde yeşili tahrip etmemek kaydıyla, hem işletme, hem bakım, hem de gençlerde orman sevgisinin oluşması açısından önemli. Kanunu düzenleme konusunda çalışma var. Tamamlandıktan sonra Başbakana arzedeceğiz.''

Bakan Eroğlu, İstanbul'a kurulacak yeni şehrin de maden alanlarına kurulacağını belirterek, böylece hem bozuk alanların düzenleneceğini, hem de örnek şehircilik anlayışının ortaya çıkacağını söyledi.

Eroğlu, ayrıca depreme dayanıklı binaların yerleşim alanları ile ticaret alanlarının oluşması açısından bu projenin önemli olduğunu ifade ederek, bu alanlarla ilgili de düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.-HES'leri protesto eylemleri-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hidro elektrik santrallerinin Türkiye için olmazsa olmaz yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu ve bu kaynakları kullanmak gerektiğini söyledi.

''HES'ler suları yutmuyor, israf etmiyor. Suyu alıp gücünden istifade ediyor. HES'ler enerji ürettiği gibi taşkınları önleme gibi görevleri var. Fakat vatandaşlarımız bunu yanlış anlıyor. Sanki 'dereler kuruyacakmış' gibi yanlış kanaat oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu önlemek için Trabzon ve Rize'de güzel bir planlama ile örnek vadi ıslahı yaparak HES'lerden önce ve sonrasına ilişkin fotoğraflı sunum yapacağız. Vatandaşı bu şekilde göstererek ikna edeceğiz.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2011 Cuma, 10:14 Misafir hes lere bişey diyemem ama orman işi bence altinda sanki var olanlari ve şehir içinde kalanlari konutlaştirip uzak yerlere orman kurmak gibi bir plan gibi,zaten şileye ve kocaeli sinirlarinda orman var bunu dahada ilerilere atmanin anlami yok