Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Avrupalı liderlerin 10 gün için Brüksel'de toplanmaya hazırlandığı esnada, artık borç krizini çözmek için topun hükümetlerde olduğunu belirtti.

"Bizim görevimiz hükümet ve kuruluşlara ne gördüğümüzü söylemek; ancak uygun kararları alıp, harekete geçmek onların görevi" diyen Trichet, kendisinin onların bu zor görevini kesinlikle azımsamadığını savundu.

Avrupalı liderler bir yandan Yunanistan'ın 2 yıl önce başlayan krizine bir çözüm bulmanın yollarını arar ve borç krizi küresel ekonomiyi resesyonla tehdit ederken, politika yapıcılar bu ayın başında Brüksel'deki borç krizi zirvesini 1 hafta erteleyerek 23 Ekim olarak değiştirdi. AMB de Avrupa'daki bankacılık sisteminin iflas etmemesi için en büyük görevlerden birini üstlendi ve hükümetlere de sıkça sorumlu olma ve harekete geçme çağrısında bulundu.

Önümüzdeki ay, görevini İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'ye devredecek olan Trichet, büyük tabloyu gördüklerini, ancak bunun her yerden görmenin kolay olmadığını belirtti.

Trichet ve G-20 liderleri yarın Paris'te bir araya gelecek.

Frankfurt'taki Merkez Bankası, bu yıl yaptığı 2 faiz artışını geri almasına yönelik baskılara direnç göstererek, bunun bölgenin kurtarma fonunun artırılmasına yardımcı olacağını savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2011 Cuma, 11:19 Misafir fotoğraftaki gibi elinin tersiyle bi dövse onları, sorun çözülür.