Advertisement

Avrupa hisse senetleri alış ağırlıklı seyrediyor. Bu hareket sonucu, gösterge endeks, altı aydan bu yana haftalık kazançlarını en uzun süreli genişletti. ABD endeks vadelileri artı ve eksi bölgeleri arasında dalgalanırken, Asya hisse senetleri geri çekildi.

Syngenta AG, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladıktan sonra yüzde 3.9 sıçradı. Banka hisseleri, Fitch Ratings'in UBS AG'nin notunu düşürmesi ve bir düzine bankayı da negatif izlemeye alması sonrası değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi, dün yüzde 1.1 düştükten sonra, yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 08:58'de 237.33 puana çıktı. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükseldi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi dün yüzde 1.4 'e kadar çıkan kayıplarının önemli bölümünü geri aldı. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.9 geriledi.

Avrupa'nın gösterge endeksi Stoxx 600 Endeksi, Avrupalı politika yapıcılarının borç krizini kontrol altına alacağı yolundaki iyimserlikle, bu hafta şimdiye kadar yüzde 2.3 yükseldi ve üçüncü haftayı da artıda kapatmaya hazırlanıyor. Endeks 4 Ekim ile 12 Ekim arası yüzde 10 yükseldi. Bu, Ocak 2009'dan bu yana en büyük çaplı altı günlük yükselişi işaret ediyor. Bu çıkışa karşın, endeks halen, Yunanistan'daki krizin daha büyük ülkelere yayılabileceği endişeleri ile, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 19 aşağısında.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), yavaşlayan büyüme ve bankalara yönelik endişelerle İspanya'nın kredi notunu son üç yılda üçüncü kez düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşu, İspanya'nın notunu bir basamak indirerek "AA-" seviyesine indirdi. Bu, dördüncü en yüksek yatırım yapılabilir seviye. Ülkenin görünümü ise negatif olarak belirlendi.