Advertisement

Uluslararası Para Fonu IMF ve G-20 yetkilileri, Çin'den Brezilya'ya birçok ülkenin, Avrupa'daki borç krizini kontrol altına almak için IMF'nin kredi kaynaklarını genişletmeyi düşündüklerini söyledi.

Tartışmaların henüz açık edilmemesi sebebiyle kimliğini vermek istemeyen 3 yetkili, politika yapıcıların, önümüzdeki ay Fransa'nın Cannes şehrinde yapılacak G-20 toplantıları kapsamında, IMF'nin kredi kaynaklarını genişletmeyi görüştüklerini açıkladı. Yetkililer, olası katılımcıların öncelikle Avrupa'nın 23 Ekim'de alacağı kararları beklemeyi tercih etmesi sebebiyle, görüşmelerin henüz daha ilk aşamalarında olduğunu belirtti.

IMF Yönetici Direktörü Christine Lagarde, geçtiğimiz ay üye ülkelere, krizin kötüleşmesi hâlinde, fonun 390 milyar dolarlık kasasının, tüm kredi ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayabileceğini söylemişti. Yetkililer, İtalya ve İspanya'yı korumak için ekstra kaynakların gerekli olabileceğini söyledi. Standard&Poor's dün İspanya'nın kredi notunu AA'dan AA-'ye çekerek, euro ve hisse senetlerindeki düşüşü tetikledi.

Başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin bu noktada Batı'ya yardım atmak için harekete geçme konusunda baskı hissedebileceğini söyleyen Credit Agricole CIB'nin Hong Kong'taki stratejist Dariusz Kowalczyk, "Batı'daki sorunlar sebebiyle çok fazla yatırım yapmak istemiyorlar ve eğer yardım edeceklerse de bunun kendilerini tanınma ve yardım sağlayacak bir şey olmasını istiyorlar" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün İspanya'nın kredi notunun düşürülmesinin etkisiyle yüzde 0.9 geriledi. Endeks bu yıl yüzde 15 değer kaybetti. Euro da bugün dolar karşısında yüzde 0.2 aşağıda seyrediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2011 Cuma, 11:46 Misafir acaba bu gelişmiş diyen ülkeler gelişmekte olan ülkelere verdikleri kredi faizlerinin aynisini kendileri için de uygulamayi düşündüler mi merak ediyorum