Advertisement

Citigroup Inc., dünya genelinde politika yapıcıların yatırımcıların güvenini korumaya yönelik çabalarının etkisiyle, gelişen piyasalardaki hisse senedi fonlarından 1 aydan uzun süredir en düşük ölçekli çıkışın görüldüğünü açıkladı.

Citigroup analisti Markus Rosgen, bugün açıkladığı ve EPFR Global'in verilerinden yararlandığı raporunda, 12 Ekim'de sonlanan haftada gelişen piyasa fonlarında görülen çıkışların yavaşladığını ve 905 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Gelişen piyasalarda 11 haftadır çıkışlar hakimiyetini koruyor. Citigroup'a göre, en küçük ölçekli çıkışlar 600 milyon dolar ile 31 Ağustos'ta sonlanan haftada kaydedildi.

Alman ve Fransız liderler geçtiğimiz hafta 3 Kasım'da Avrupa'daki bankaların yeniden sermayelendirilmesi ve Yunanistan'daki borç krizinin çözümüne yönelik bir yol haritası açıklayacaklarını duyurdu. Çin, küçük ölçekli şirketleri desteklemek üzere bir paket açıkladı ve ülkenin bir yatırım fonu, Çin'in en büyük 4 bankasının hisselerini satın almaya başladı. Asya'nın geri kalanında da, Endonezya Merkez Bankası faizlerde indirime gitti; Güney Kore Merkez Bankası borçlanma maliyetlerini sabit bıraktı ve Japonya Merkez Bankası parasal genişlemeyi değerlendirdiklerini açıkladı.

Merkez Bankaları'nın ekonomi ve piyasaları kurtarmak için harekete geçmesiyle, hisse senedi piyasalarının bu hafta boyunca hızla yükseldiğini belirten Rosgen, "uzun vadeli yatırımcıları yeniden piyasalara döndürmek için daha fazla merkez bankası hamlesi görülmesinin gerekebileceğini" söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 929.61 puana gerileyerek, 7 günden bu yana kaydettiği ve Nisan ayından bu yana en uzun kazançlı dönemine ara verdi. Endeks bu yıl ABD ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 19 değer kaybetti.