Advertisement

Avrupa'nın borç krizine dair endişelerin artması ve fiziki alımlar ile altın, Londra'da tırmanışa geçerek ikinci hafta yükselişine hazırlanıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor'sun dün İspanya'nın notunu yavaşlayan büyüme ve yüksek temerrüdün bankaları tehdit ettiği gerekçesi ile düşürdü. Böylece kuruluş, ülkenin notunu son üç yılda üç kez kırmış oldu. G-20 ve IMF yetkililerinin açıklamalarında göre Çin'den Brezilya'ya ülkeler IMF'nin euro bölgesinin borç krizinin tansiyonunu düşürmek için kaynak arayışından rahatsız oluyorlar. UBS ise altının bankanın en çok tercih edilen 3 emtiası arasında yer alıyor.

Spot altının onsu Londra'da yüzde 0.5 ya da 7.74 dolar artışla 1,675.88 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.3 artış gösterdi. Aralık teslimli altının ons fiyatı yüzde 0.5 artışla New York Comex'te 1,677.10 dolar oldu.

Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu verilerine göre ABD'deki spekülatörler altın vadelilerindeki net-long pozisyonlarını kestiler. Dünyanın en büyük altın alıcılarından Hindistan'da bu ay gerçekleşecek olan Diwali dini festivali ve geleneksel düğün sezonu altın talebini artırabilir.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ekim 2011 Pazar, 12:45 Misafir eylül sonu ekım,yok dügünlermıs hep aldatmaca.bu kadar borc yükü varken fırmalar ıscı cıkarırken kımde para varkı altına yatırım yapacak?olanda satıp borcunu ödüyor.kımse kımseyı kandırmasın yeter artık.
14 Ekim 2011 Cuma, 19:27 Misafir suya düşer ıslanmaz toprağa düşer paslanmaz.altına güveninnn