Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Alman sözcünün, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Euro Bölgesi borç krizine 23 Ekim'deki zirvede hızlı bir çözüm bulmayacaklarını açıklamasının ardından değer kazandı. 10 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi son yedi haftanın en yüksek seviyesinden düştü.

Otuz yıl vadeli ABD Hazine tahvili, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in baş sözcüsünün, krize acil çözüm "hayallerinin" mouhetemelen gerçekleşmeyeceğini söylmesinin ardından, erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı.

Societe Generale SA'nın Paris ofisinden faiz strateji müdürü Vincent Chaigneau, "Piyasada çok fazla umut var, ancak Avrupa'nın bu umutları karşılayabilecek olması açık değil" dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 4 baz puan ya da 0.04 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 07:04'te yüzde 2.21'e düştü. Bu kağıdın faizi erken saatlerde yüzde 2.29'a çıkmış ve 29 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 10/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 3.13 dolar yükselerek 99 7/32 seviyesine çıktı.

Reuters'te çıkan bir habere göre, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, liderlerin 23 Ekim'de Brüksel'de yapılacak zirvede bölgenin borç krizine "kesin çözüm" sunmayacaklarını söyledi.