Advertisement

ABD'nin üçüncü en büyük bankası Citigroup Inc., karının yüzde 74 arttığını açıkladı. Muhasebeleştirmeden doğan 1.9 milyar dolarlık kazanç, düşen işlem ve yatırım bankacılığı gelirlerinin etkisini giderdi ve buna bağlı olaak, bankanın karı analistlerin tahminlerinden daha iyi çıktı.

Citigroup'un net karı yılın üçüncü çeyreğinde 3.77 milyar dolar, hisse başına kar ise 1.23 dolar seviyelerinde gerçekleştirdi. Bu rakamlar, geçen yılın aynı döneminde 2.17 milyar dolar ve 72 sent seviyesinde gerçekleşmişti. Bloomberg News'un 25 analiste dayandırdığı araştırmasına göre, bankanın hisse başına karının 82 sent seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Muhasebeleştirmeden gelen kazançlar dışarıda tutulduğunda, hisse başına kar 84 sent seviyesinde gerçekleşiyor.

Citigroup'un credi-değerleme ayarlamasındandan kaynaklanan kazanç, JPMorgan Chase & Co.'nun geçen hafta açıkladığı 1.9 milyar dolarlık kazanç ile benzer nitelikte.

Chicago'da Legal & General Investment Management'tan kredi analisti David Knutson, "Yatırıcı mali sonuçlara baktığında, çekirdek faaliyetlere dikkat etmeli" dedi ve "credi-değerleme ayarlaması, temel olarak, yatırım bankacılığında görülen kayıpları karşılayacak" yorumunda bulundu.