Advertisement

New York Üniversitesi profesörü ve Roubini Global Economics LLC'nin Yönetim Kurulu Başkanı Nouriel Roubini, Yunanistan'ın temerrüte düşmesinin, küresel ekonomide Lehman Brothers'ın iflası büyüklüğünde bir şoka sebep olabileceğini söyledi.

Euro Bölgesi'nden bir ülkenin kontrolsüz temerrüte düşmesinin ya da bir ülkenin Euro birliğinden çıkmasının şoka sebep olacağını savunan Roubini, bunun küresel ekonomide yankılanacağını belirtti.

Bugün Helsinki'de bir seminerde konuşan Roubini, Avrupa'nın borç krizini kontrol altına alma konusunda başarısız olmasının, bölgede resesyonun yayılmasına sebep olabileceğine dikkat çekerek, bunun ihtimalinin artık yüzde 50'nin üzerinde olduğunu söyledi.

Kriz kahini lakabıyla da tanınan ekonomist Nouriel Roubini, "politika yapıcıların Yunanistan'daki mali krizi kontrol altına alması için süresi dağılıyor ve İtalya ve İspanya'daki riskler büyüyor" dedi ve İtalya ve İspanya'nın piyasalarca "batık" olarak göründüğünü aktardı.

"Euro Bölgesi'ndeki sorunlar kronik ve geçmeyecek" diyen Roubini, Avrupa Kurtarma Fonu'nun (EFSF) etkili olabilmesi için, şu anki mevcut büyüklüğü olan 440 milyar euronun 4 katına çıkarılması gerektiğini savundu.

Roubini ayrıca gelişmiş ülkelerde durgunluk riskinin arttığını belirterek, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin daha iyi konumda olduğunu söyledi. Ekonomi profesörü Roubini, Çin'de yüksek büyüme hızının korunamayacağını belirterek, "2013-2014 döneminde Çin ekonomisinde ciddi zayıflama söz konusu olabilir" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Ekim 2011 Pazartesi, 18:55 Misafir yunanistan temerrüde düşecek derler sonrada gidip tahvillerini alırlar. battı bitti derler ama gidip fonlamayı da ihmal etmezler. tavşana kaç tazıya tut
17 Ekim 2011 Pazartesi, 16:59 Misafir özlemiştik onu.. hadi koçummm.