Advertisement

Nabucco Projesinde kullanılacak 3 buçuk milyar dolarlık çelik boru ihtiyacı için Türk firmaları atağa kalktı. Projede yeterlilik belgesi alan spiral çelik boru üreticisi, Özbal Çelik Boru A.Ş'de üretim hatlarından birini sadece bu projeye ayırarak 3 buçuk milyar dolarlık pazardan yüzde 15 pay alarak 4 yılda 500 milyon dolarlık satış hedefliyor.
 
Temmuz ayında Borsada işlem görmeye başlayan Özbal Çelik Boru A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yücehan Öztüre, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada hedeflerinin Nabucco’nun yanı sıra Kuzey Afrika ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve yüzyıllık alt yapısıyla artık ihtiyacı karşılayamayan Avrupa ülkeleri olduğunu söyledi. Öztüre, bugüne kadar Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, Azerbaycan, Fas, Ürdün, Gine, Suriye, Irak, Bulgaristan ve Gürcistan’ın da içinde olduğu 25’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, kısa sürede bu rakamı 30’a çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.
 
"TÜRKİYE’NİN ŞANSI ÇEVRESİNDEKİ PETROL VE DOĞALGAZ REZERVLERİ"
 
Türkiye’nin, Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu arasında bir enerji koridoru olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Öztüre, jeopolitik konumun bu pazarlarda Türkiye’ye avantajlı tedarikçi statüsü sağladığını belirtti. Türkiye’nin Akdeniz havzasındaki en büyük çelik boru üreticisi olduğunu, spiral boru üretiminde Çin dahil kimsenin Türkiye’yi zorlayamayacağını anlatan Yücehan Öztüre, “Dünya hampetrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 70’inden fazlası Türkiye’yi çevreleyen Rusya, Hazar ve Ortadoğu bölgelerinde yer alıyor. AB’nin halihazırdaki enerji bağımlılığı oranı yüzde 50’nin üzerinde. Bu oranın 2030’a kadar yüzde 70’e ulaşması bekleniyor. Bölgesinde halen işleyen ve proje aşamasında olan Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Nabucco gibi büyük ölçekli enerji projeleri AB’nin bu açığını giderme noktasında büyük önem taşıyor'' açıklamasını yaptı.
 
Nabucco projesi ile ilgili hedeflerini de açıklayan Yücehan Öztüre; ''Enerji hatlarının geçiş güzergâhında yer alan ülkemizde Nabucco ve Güney Akım gibi bir çok önemli proje içerisinde aktif rol alıyoruz. Nabucco için yeterlilik alan 6 Türk firmasından biriyiz. Sadece bu proje için çalışacak üretim bandı kurduk. Yaklaşık 11 milyar euroya mal olması beklenen bu proje için 3.5 milyar dolar tutarında çelik boru alımı yapılacak.Yaklaşık 4 yılda tamamlanması planlanan Nabucco projesinden Özbal Çelik Boru olarak yüzde 15 pay almayı hedefliyoruz. Bu da 4 yıllık zaman diliminde toplam 500 milyon dolara denk düşüyor.” dedi.

"YIL SONU CİRO HEDEFİMİZ 108 MİLYON TL"
 
Bu yıl Katar, Cezayir ve Norveç’te toplam 18 milyon dolarlık projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Öztüre, “2011 yılı sonuna kadar 22 milyon dolar tutarında  yurtdışı boru üretim ihalesine teklif verdik. En önemli hedef pazar olarak belirlediğimiz Kuzey Afrika ülkelerine yapacağımız ihracatta, Mısır’ın İskenderiye Limanı ile Mersin Limanı arasında başlayacak olan Ro-Ro seferleri büyük avantaj sunacak. Lojistik ve üretim alanında yeni teknolojiye dayalı fabrikamızın sağladığı avantajları da kullanarak Ortadoğu’nun yeniden yapılanma sürecinden de büyük pay almayı hedefliyoruz. 2011’de Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan ‘Arap Baharı’ olayları nedeniyle bu coğrafyaya arzu ettiğimiz derecede yoğunlaşamadık. Bölgede taşların yerine oturmasıyla 2012’de en büyük hedef pazarın Kuzey Afrika olacağına inanıyoruz. 2011 sonunda 108 milyon TL.'lik ciro hedefimizi, 2012’de 130 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Hande Berktan
hberktan@bloomberght.com