Advertisement

Çin'in ekonomik büyümesi üçüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 9.1 olarak gerçekleşirken 2009'dan beri en düşük büyüme olan bu rakam Avrupa'nın borç krizinin derinleşmesi sebebiyle küresel ekonominin tökezlediğine işaret ediyor.

Bloomberg'in beklentisi ise ülkenin büyüme rakamının üçüncü çeyrekte yüzde 9.3 olacağı yönündeydi. Pekin merkezli istatistik bürosunun verilerine göre Çin'in bu çeyrekteki büyümesi bir önceki üç aylık dönemdeki yüzde 9.5'lik büyümenin de altında kaldı.

Çin'in büyümesinin sınırlı kalmasının ve Almanya'dan borç krizi ile ilgili acil çözüm gelemeyeceğinin açıklanmasının ardından Asya hisse senetleri de değer kaybetti. Bugünkü veriler endüstriyel üretimi ve perakende satışları artırarak enflasyonu yüzde 6'nın altına çekmeyi hedefleyen Çin Devlet Başkanı Wen Jiabao'nun da yüzleşmesi gereken gerçeklerin altını çizdi.

“Bu hiç de kötü bir rakam değil ve piyasalar da bu duruma biraz fazla tepki gösteriyorlar." diyen ve büyüme tahminini tutturan Societe Generale SA ekonomisti Yao Wei,"Bu günkü veriler para politikasında "bir ani değişimi" tetikleyerek yönü genişlemeye doğru çevirecektir." yorumudna bulundu.

Şangay Kompozit Endeksi yerel saatle 10.56'da yüzde 1.2 değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi de yüzde 2 geriledi. Yuan ise dolar karşısında yüzde 0.1 düşüşle 6.3782 seviyesini gördü.