Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Fransa'nın "Aaa" olan kredi notununun, borç hacmi ve Avrupa borç krizinden gelebilecek potansiyel ek yükümlülüklerden dolayı baskı altında olduğunu kaydetti.

New York merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, Fransa'nın mali gücünün, küresel finansal ve ekonomik kriz dolayısıyla zayıfladığını ve bunun da, ülkenin borç durumunu diğer "Aaa" notuna sahip ülkeler arasında en zayıf konuma soktğunu kaydetti. Moody's, bu açıklamasının piyasalar için bir güncelleme olduğunu ve bir not hareketini içermediğini de belirtti.

Ancak Moody's, borç ödenebilirliği devam ettiği sürece, Fransa'nın mali gücünü çok yüksek olarak görmeye devam edeceklerini kaydetti. Fransa'nın bankacılık sistemini potansiyel yeniden sermayelendirmesi, ülkenin kredi notunun düşürülme ihtimalini artırır ve ülkeyi Avrupa borç krizinin merkezine doğru iter.

Tasarı konusunda bilgi sahibi olan bir kaynağın geçe hafta Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmeye göre, Avrupa Bankacılık Otoritesi, stres testlerinin üçüncü turunda çekirdek Tier 1 rasyosu koşulunu yüzde 5'ten yüzde 9'a çıkaracak. Bu durumda, Credit Suisse Group AG'nin hisse senedi analistlerinin hesaplamalarına göre, dört büyük Fransız bankasının 43 milyar dolarlık sermaye bulması gerekecek. Bu, ülkenin üretiminin yüzde 2.2'sine tekabül ediyor.

Bu rakamın 13.5 milyar eurosu BNP Paribas, 12.8 milyar eurosunu Societe Generale, 12.6 milyar eurosunu BPCE ve 4 eurosunu ise Credit Agricole sağlamak durumunda.

Devletin bu miktar ile bankaları yeniden sermayelendirmesi durumunda, Fransa'nın borç/GSYİH oranı yüzde 86.2'den yüzde 88.4'e çıkacak. Böylelikle, Fransa'nın borçluluk oranı Kenneth Rogoff ve Carmen Reinhart'ın "ekonomik büyümeye hasar veren" seviye olarak gösterilen yüzde 90'a yaklaşacak.