Advertisement

Çin ekonomisinin son 2 yılın en düşük hızında büyüme kaydetmesi ve Almanya'nın Avrupa'daki borç krizinin bu yıl çözüleceğine dair umutları suya düşürmesiyle Asya Borsaları 1 ayın en yüksek seviyesinden gevşedi; Güney Kore wonu değer kaybetti ve bakır da metallerdeki düşüşe öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.2 düşüş kaydederek, son 2 haftanın en sert düşüşüne imza attı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri günün erken saatlerinde yüzde 0.5 değer kaybetmesinin ardından, daha sonra yüzde 0.2 yükseldi. Euro, dolar karşısında yüzde 0.3 kazançla 1.3780 seviyesine çıktı ve dünkü yüzde 1'lik düşüşünden sıçrama yaptı. Güney Kore wonu yüzde 0.4 ve Çin yuanı da yüzde 0.1 geriledi. Yuan, dolar karşısında 6.3767 seviyesinden işlem gördü. Bakır yüzde 1.8 düşüşle, ikinci gününde de değer kaybetti. Asya Pasifik tahvillerinin sigorta primi yükseldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ofisi dün Avrupa'daki borç krizine 23 Ekim'e kadar hızlı bir çözüm bulunacağına dair hayallerin gerçekleşmeyeceğini söyledi. Hisse senetleri ve metallerin düşüşünde Çin'in bugün açıkladığı ve yüzde 9.1 olarak gerçekleşen ekonomik büyüme rakamları da etkili oldu. Beklenti, Çin ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 9.3 büyüme kaydedeceği yönündeydi.

Çin'in büyüme rakamlarının beklentilerin altında kaldığını söyleyen Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Chu Moon Sung, Avrupa'daki borç krizinde hızlı bir çözüm olmayacağına ilişkin endişelerle de birlikte, piyasalardaki volatilitenin yükseldiğini belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz hafta Merkel ve Sarkozy'nin bankaların yeniden sermayelendirilmesi ve Yunanistan'daki borç krizinin çözümü için 3 Kasım'a kadar bir yol haritası açıklayacaklarını söylemesiyle yüzde 3.4 değer kazandı ve Mart ayından bu yana en büyük  yükselişine işaret etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Ekim 2011 Salı, 13:16 Misafir tam herşey bitti derkeeen, birden kahramanlar beliriverdi... neyse, aklıma sonu iyi biten amerikan macera filmleri geldide... yahu bu yabancılar 9 canlı.. bişey olmaz merak etmeyin..