Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mülkiyetinde bulunan 179 işyeri ile 136 konutu, 27 Ekim;de düzenlenecek açık artırma ile satacak.

Edinilen bilgiye göre, aralarında Ankara, İstanbul ve İzmir'in de yer aldığı 35 ilde bulunan işyeri ve konutlar, 27 Ekim'de Eskidji firmasının düzenleyeceği açık artırma ile satılacak. Açık artırmaya sunulan taşınmazlar arasında, 8 bin lira muhammen bedelli dükkan, 49 bin lira değerinde mesken de bulunuyor.

Satışa sunulan taşınmazlar, İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Bursa, Adana, Diyarbakır, Tekirdağ, Denizli, Osmaniye, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Sivas, Çorum, Ordu, Tokat, Trabzon, Kütahya, Tunceli, Mardin, Bayburt, Van, Yozgat, Gaziantep, Muğla, Eskişehir, Manisa, Sakarya, Mersin, Niğde, Kırşehir, Konya, Kocaeli ve Balıkesir;de bulunuyor.-Peşin ödeme indirim uygulanmayacak

Satışa sunulan taşınmazlar yüzde 15 peşinat ve 120 ay vade ile satılacak. Bütün taşınmazlar açık artırmaya vadeli muhammen bedellerle çıkacak, bankada yapılacak sözleşme imzalama aşamasında, dileyen katılımcılar peşin ödeme talebinde bulunabilecek. Bu durumda, hiçbir taşınmaz için peşin ödeme indirimi yapılmayacak.

Açık Artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek. Başvurular ve teminatlar bu bankaların yetkilendirilmiş şubeleri aracılığı ile kabul edilecek. Ayrıca, açık artırma (teklif alma) gününde müzayedenin yapılacağı salon önlerinde kurulacak stantlarda ve Banka şubelerinde başvuru kabul edilecek.

Başvuru sırasında, taşınmazların muhammen bedeli 20 bin liraya kadar olanlar için 2 bin lira, muhammen bedeli 100 bin liraya kadar olanlar için 5 bin lira, muhammen bedeli 100 bin-200 bin lira arasında olanlar için 10 bin lira, muhammen bedeli 200 bin liranın üstünde olan taşınmazlar için 50 bin lira katılım teminatı alınacak.-TOKİ, 26 ilde 252 arsayı satışa çıkarıyor


TOKİ ayrıca, 26 ilde, toplam 2,88 milyon metrekare büyüklükte 252 arsasını, açık artırma usulü ile satışa çıkardı. 1 Kasım'da yapılacak açık artırmada satışa sunulan arsalardan, 682 milyon lira civarında gelir bekleniyor.

Satışlar peşin ve vadeli yapılacak. Bedeli 15 bin liraya kadar olan taşınmazlarda taksit uygulaması yapılmayacak.

Müzayedeye katılmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin, müzayededen önce katılım teminatı olarak talip oldukları arsaların her biri için ayrı ayrı belirlenen muhammen bedeli ödemeleri gerekiyor. Muhammen bedeli 10 bin liradan az olan her bir arsa için ayrı ayrı 2 bin lira, muhammen bedeli 1 milyon liradan az olan her arsa için ayrı ayrı 5 bin lira, muhammen bedeli 1 milyon liranın üzerinde olan her arsa için de ayrı ayrı 100 bin lira ödeyerek katılabilecekler.

Müzayedede, İstanbul'da bulunan 24, Ankara'da bulunan 92 ve İzmir'de bulunan 6 taşınmaz satılacak.

Satılacak, toplam 2 milyon 887 bin 239,15 metrekarelik arsaların illere göre dağılımları şöyle:

''İstanbul-24, Ankara-92, İzmir-6, Afyonkarahisar-18, Aksaray-3, Balıkesir-2, Bitlis-1, Çanakkale-31, Çorum-3, Denizli-16, Diyarbakır-5, Düzce-1, Elazığ-2, Eskişehir-1, Gümüşhane-1,Karabük-1,Karaman-1, Kars-1, Kırıkkale-3, Mersin-1, Nevşehir-1, Sakarya-1, Samsun-2, Şanlıurfa-31, Tekirdağ-1, Van-3.''

TOKİ, arsaların satışından yaklaşık 682 milyon lira gelir bekliyor.