Advertisement

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından üç ay içinde gözden geçirileceği açıklanan ülkenin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunun ''durağan'' olan görünümünün korunması için gereken her şeyin yapılacağını bildirdi.

Baroin France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, hükümetin ülke ekonomisinin 2012 yılına ilişkin yüzde 1,75 olan büyüme beklentisinin aşağı yönlü revize edilerek, yüzde 1,5'in altına düşürülebilme riski bulunduğunu belirterek, bunun, küresel ekonomideki yavaşlama riskinden kaynaklanabileceği uyarısında bulundu.

Ekonomik aktivitedeki gelişmelere oranla hükümetin 2012 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahmininin muhtemelen çok yüksek olduğuna işaret eden Baroin, ekonomik durgunluktan kaçınmak, ekonomik faaliyetleri desteklemek, kırılganlıktan korunmak, bütçe hedeflerini gerçekleştirmek ve ülkenin kredi notunu korumak için gereken her şeyin yapılacağının altını çizdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's bu sabah yaptığı açıklamada, Fransa'nın ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunun ''durağan'' olan görünümünü önümüzdeki üç ay gözden geçireceğini belirtti.

Kuruluş, Fransa'nın bütçe açığını azaltmak üzere hazırladığı mali ve ekonomik reformları uygulamakta gösterdiği ilerlemelere bağlı olarak ''durağan'' olan uzun vadeli kredi not görünümünün üç ay içinde ''negatif''e indirilebileceği uyarısında bulundu.