Advertisement

Yatırımcıları varlık satışı yaparak ve kredileri daraltarak ülke borç krizinden korunacakları konusunda ikna etmeye çalışan Avrupa bankaları, hükümetlerin zoruyla yapılacak yeniden sermayelendirmeden korumaya yetecek hızda para elde edemeyebilir.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Fransa, İngiltere, İrlanda, Almanya ve İspanya'daki bankalar, kısa vadeli fonlama ihtiyaçlarını azaltmak ve daha da sıkılaştırılan sermaye koşullarına uyabilmek için, önümüzdeki iki yılda yaklaşık 775 milyar euro (1.06 milyar dolar) küçülmeye yönelik planlar açıkladılar. Morgan Stanley, bankaların kredileri azaltmaları ve kredileri ve bütün işletmeleri satmaları ile birlikte, bu miktarın bütün Avrupa için 2 trilyon euroya kdar çıkabileceği tahmininde bulundu. Alıcıların azlığı ve bankaların kredileri satmalarından kaynaklanacak zararlar, bnu hedefleri gerçeklerden uzaklaştırıyor.

Londra'da MF Global UK Ltd.'den satış ve tanzim müdürü Simon Maughan, "Varlık satışları mevcut ortamda pratik değil" dedi ve "Her banka satıyor ve hiçbir banka almıyor. Bu işlemez. Bunun ötesinde, bankaların bahsettikleri kısıntıların boyutu, işe yarayacak miktarın oldukça uzağında. Bankalar yeni dünya düzenine uyum sağlayabilmek için daha yüzelrce milyar daha kısıntıya gitme ihtiyacında. Bir yeniden sermayelendirme yapılmak zorunda" değerlendirmesinde bulundu.