Advertisement

Gelişmiş ekonomilerin yavaşlamasına rağmen Asya'daki büyüme görünümünün yabancı yatırımları çekeceğine yönelik spekülasyon üzerine Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde yükseldi.

Küresel fonlar bu hafta sattıklarının 1.8 milyar dolar üzerinde Endonezya, Güney Kore, Tayvan ve Tayland varlığı satın aldı. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Çin'in dün sanayi üretimi ve perakende satışlarının beklenenin üzerinde arttığını açıklamasının ardından kaydettiği kazançları bugüne de taşıdı.

"Risk iştahı çok iyi olmayabilir, ancak Asya'daki büyüme oranları, gelişmiş ekonomilerle kıyaslandığında, Asya hâlâ daha iyi görünüyor" diyen Tokyo'daki Okasan Securities Co.'nun tahvil ve Döviz işlemcilerinden Tsutomu Soma, diğer yandan Avrupa'daki borç krizinin hâlâ daha piyasanın tonun belirleyen temel faktör olduğunu belirtti.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 1 değerlenerek 1,134.03 seviyesinden işlem görürken, Malezya ringgiti ve Taylanda bahtı yüzde 0.5'er kazançla sırasıyla 3.1174 ve 30.61 düzeyine çıktı. Tayvan doları ise yüzde 0.3 değer kazanarak 30.107'ye yükseldi.

Uluslararası Para Fonu IMF geçtiğimiz ay Asya'daki gelişen ülkelerin 2011'de yüzde 8.2 büyüyeceğini; ABD'nin ise yüzde 1.5 genişleyeceğini öngördü. IMF, Euro Bölgesi'nin büyüme tahminini de yüzde 1.6 olarak belirledi. Çin ekonomisi 3. çeyrekte yavaşlayarak yüzde 9.1 büyüme kaydetti. Bu rakam bir önceki çeyrekte yüzde 9.5 olarak gerçekleşmişti.