Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, komşu ülkelerde bir sigara paketinin fiyatının 1 dolar civarında iken, Türkiye'de 4 doları aştığını belirterek, ''Biz isteriz ki, komşularımız da bu vergileri artırsınlar ve böylece hem kaçakçılığa zemin kalmasın hem de komşularımız buradan elde ettikleri geliri eğitime, altyapıya, araştırma geliştirmeye harcasınlar, kendi insanlarının, kendi vatandaşlarının beşeri sermayelerinin kalitesini arttırsınlar'' dedi.

Şimşek, bakanlığının ev sahipliğinde Conrad Oteli'nde düzenlenen Ortadoğu-Kuzey Afrika Vergi Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, küresel belirsizliğin devam ettiği bir dönemde bu türden forumların çok anlamlı olduğu görüşünü dile getirerek, ''Hiçbir krizin heba edilmemesi lazım, krizlerin bir fırsat olarak kullanılması lazım. Vergi reformunun krizde yapılacak en önemli reform olduğu kanısındayım'' dedi.

Türkiye'nin Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkeleriyle güçlü tarihsel bağları bulunduğuna değinen Şimşek, Türkiye'nin bu coğrafyada daha çok barış, huzur ve istikrarın sağlanmasını önemsediğini ifade etti.

Şimşek, Türkiye'nin bölgesel ilişkilerini geliştirmek ve çeşitlendirmek istediğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''Son yıllarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmalarından tutun, bazı ülkelerle vizelerin kaldırılması anlamında ilişkilerimiz çok gelişti. Tabii ki bu gelişen ilişkiler ticarete de yansıdı. Sadece 10 yıl önce, yaklaşık olarak 10 yıl önce, 2002 yılında Türkiye'nin MENA bölgesine toplam ihracatı sadece 4,4 milyar dolardı, Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı yüzde 12 idi. 2010 yılı sonu itibariyle Türkiye'nin MENA bölgesine olan ihracatı 28 milyar doları aştı ve toplam ihracattaki payı neredeyse yüzde 24-25'lere ulaştı. Aynı şekilde bizim MENA bölgesinden ithalatımız 2002 yılında 5,1 milyar dolardı ve toplam ithalat içindeki payı yüzde 9,9'du. Bugün bu rakam da, 19 milyar doları aştı ve yüzde 10'un üzerinde paya sahip.

MENA bölgesi ülkelerine Türkiye'den doğrudan sermaye akışı, doğrudan yatırımlar sadece sadece 4 milyon dolardı. Bugün, 2010'da 213 milyon dolar. MENA bölgesinden Türkiye'ye olan doğrudan yatırımlar, 5 milyon dolardı 2002 yılında. Çok komik rakamlar bunlar. Ama bugün 522 milyon dolar. Bunlar da aslında potansiyele göre son derece düşük rakamlar. Türkiye ile MENA bölgesindeki ülkeler arasındaki gerek ticari ilişkiler gerekse karşılıklı yatırımlar aslında potansiyelin çok çok altında.''-''Çok basit bir vergi konusu ama bölgesel, uluslararası boyutu var''-Şimşek, özellikle Ortadoğu'daki bazı ülkelerde ekonominin petrol, doğalgaz gibi doğal kaynaklara olan bağımlığını azalmanın önemine işaret ederek, bunun için verginin çok önemli bir enstrüman olduğunu belirterek, ''Teşvik sistemi olarak vergi, ama aynı zamanda arge desteği çerçevesinde vergi, eğitime daha fazla imkan yaratmak açısından önemlidir'' dedi.

Komşu ülkelerle vergilerin önemli olduğunu anlatmak için da Şimşek, şu örneği verdi:

''Biz ülkemizde tütün ve tütün üzerine vergileri son yıllarda artırdık. Hakikaten komşu ülkelere baktığımız zaman aradaki fark çok büyük. Komşu ülkelere bakıyorsunuz, o ülkelerde bir sigara paketinin fiyatı 1 dolar civarında. Türkiye'de ise bu şimdi 4 doları aştı. Biz isteriz ki, komşularımız da bu vergileri artırsınlar ve böylece hem kaçakçılığa zemin kalmasın hem de komşularımız buradan elde ettikleri geliri eğitime, altyapıya, araştırma geliştirmeye harcasınlar, kendi insanlarının, kendi vatandaşlarının beşeri sermayelerinin kalitesini artırsınlar. Çok basit bir vergi konusu ama bölgesel, uluslararası boyutu var. Biz bunu son derece faydalı bir süreç olarak görüyoruz.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Ekim 2011 Çarşamba, 18:17 Misafir sigaraya zam az bile yapıldı daha fazlasını hak ediyor en adi sigara bile en az 10 tl olmalı
19 Ekim 2011 Çarşamba, 14:40 Misafir devletimizin dini motiflerle oluşturduğu pateralizm tehlikeli boyutlara ulaştı. başkasına zarar vermediği sürece isteyen istediğini yapsın. kapalı mekanlarda içilmesini yasakladınız zaten, süper karar, pasif içicilik ciddi oranda azaldı. kendilerine zararlı ise bunu insanları bilinçlendirerek, kararlarını polisiye tedbir ya da aşırı vergi yoluyla değil hür iradeleri ile almalarını umarak yapmak en sağlıklısı. eğer birey uyuşturucunun fayda/zarar hesabını yapmakta yetersiz ise, olgun değilse, sigarayı pahalı yaparsan bally çeker, arar bulur kaçak tütün tüketir.
19 Ekim 2011 Çarşamba, 11:37 Misafir onlarda 1 dolar vergi koysalar yeryerinden oynar. sayın maliye bakanı herhalde türkiyede yaşayanlarla karıştırdı herhalde...