Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dün Dövize 5.5 yıldan bu yana ilk kez doğrudan müdahale etmesinin ardından, UBS AG ve Commerzbank AG, Türkiye'nin liradaki düşüşü önlemek için kaynak sıkıntısı çekebileceğini belirtiyor. Merkez Bankası dün, Dolar/TL yükselişini önlemek üzere 2 aydır devam ettirdiği döviz ihalelerini genişleterek, döviz piyasasında 1 milyar dolar sattı.

Merkez Bankası'nın dolar satışlarını hızlandırmasıyla, bankanın rezervleri 8 Temmuz'daki zirvesinden yüzde 9 düşüş kaydetti. 8 Ekim'de 93.9 milyar dolar olan TCMB'nin dolar rezervleri, 7 Ekim'de 85.1 milyar dolara geriledi. Royal Bank of Scotland Group Plc'nin gelişen piyasalar araştırma müdürü Timothy Ash, Türkiye'nin döviz varlıklarının, 5 aylık ithalatlara eşit olduğunu ve hükümetin yıllık dış finansman ihtiyacının yüzde 42'sine karşılık geldiğini belirtti.

Müdahalenin liradaki düşüşü engelleyeceğine ilişkin şüphelerinin olduğunu belirten Londra'daki UBS'in gelişen piyasalar stratejistlerinden Manik Narain, "kısa vadeli dış borçlar düşünüldüğünde, TCMB'nin döviz rezervleri cephanesi oldukça zayıf" dedi.

Döviz ihalelerinin ardından Türk Lirası kayıplarını tersine çevirerek yüzde 0.2 değerlendi ve dolar karşısında 1.8583'e yükseldi. TL bu yıl dolar karşısında yüzde 17 değer kaybederken, 25 gelişmekte olan ülke parası arasında da en kötü performansa sahip.

Türk Lirası dolar karşısında, ülkenin yüzde 10'a ulaşan rekor seviyedeki cari açığı ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerle değer kaybediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Ekim 2011 Çarşamba, 11:51 Misafir eskisi gibi mama yok degilmi zarar yazmaya baslayınca aglama hareketleri bunlar....
19 Ekim 2011 Çarşamba, 10:59 Misafir ubs commerzbank hepinizin ne mal oldugunuzu iyi biliriz sana ne bizim kaynak sıkıntımızdan isine bak sen kendini kurtar....