Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un ABD'nin kredi notunu düşürmesinin ABD hazine tahvillerinin talebini artırmasının ardından gelen finansal piyasalardaki çalkantılar, ABD hisseleri, tahvilleri ve diğer finansal varlıklarının küresel talebi, Ağustos ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD Hazinesi'nin dün Washington'da açıkladığı verilere göre, Ağustos ayında ABD'deki uzun vadeli varlık, tahvil ve diğer finansal varlıkların net alımları 57.9 milyar dolarla Aralık 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Bu rakam Temmuz ayında 9.1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Swaplar gibi kısa vadeli varlıklar da dahil edildiğinde bu rakam 89.6 milyar doları bulurken, bir önceki ayda 52.4 milyar dolarlık net satış yapıldı.

S&P'nin 5 Ağustos'ta ABD'nin AAA olan kredi notunu düşürmesinin ardından küresel hisselerin düşüş kaydetmesiyle yatırımcılar ABD hazine kağıtlarına sığındı. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings ise 2 Ağustos'ta ABD Başkanı Barack Obama'nın borç tavanını yükseltmesinin ardından ABD'nin AAA notunu teyit etmişti.

Janney Montgomery Scott LLC'nin stratejistlerinden Guy LeBas, hazine kağıtlarına olan akışların, S&P'nin kredi notu indirimine rağmen, dolar ve hazine tahvillerinin, tercih edilen bir küresel sığınılacak varlık olduğunu kanıtladığını söyledi.

Not indirimi, ABD'nin hazine tahvillerinin değerinin düşürmek yerine, finansal piyasalardaki çalkantıları tetikleyerek, dolar ve hazine kağıtlarını yatırımcıların favorileri arasında soktuğunu belirtti. ABD'nin 10 yıllık tahvillerinin getirisi 18 Ağustos'ta yüzde 1.97'ye gerileyerek, rekor düşük seviyeye işarat ederken, Dolar Endeksi de aynı ayda yüzde 0.3 artış 74.147 puanda seyretti.