Advertisement

ABD Merkez Bankası faiz oranlarının izleyeceği yola netlik kazandırmaya çalışırken, Fed Başbakanı Ben Bernanke, Fed'in bir politika aracı olarak daha fazla halkla ilişkiler adımları atabileceğini belirtti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) tahminleri ve politika planlarında şeffaflığı artırmanın yollarını aradığını söyleyen Bernanke, "faizlerin sıfıra yakın seyrettiği zamanların dışında da politikalarda daha fazla iletişim ve doğrudan rehberlik yararlı olabilir. Bu araçların daha sonralardaki kullanımının da arttığını görmeyi bekliyorum" dedi.

Bernanke ve FOMC'daki meslektaşları son 2 toplantıda ülkenin 30 aydır yüzde 9'larda seyreden işsizlik oranını düşürmek ve toparlanmayı teşvik etmek üzere test edilmemiş politikalarını onayladı. Ağustos ayındaki toplantısında rekor düşük faizleri 2013'ün ortalarına kadar sabit tutma kararı alan FOMC, Eylül ayındaki toplantıda ise faizleri daha da düşürmeye yönelik 400 milyar dolarlık kısa vadeli tahvilin, uzun vadelileriyle değiştirileceğini açıkladı.

Faizleri daha da düşüremeyecek olan Fed, bir süredir daha fazla teşvik sağlamak için varlıklarının büyüklüğünün yönetimine ve idaresine ilişkin doğrudan rehberliğe itimat ediyor.

Politika yapıcılar aynı zamanda hedeflerine ve bu hedeflerin kararları nasıl etkilediğine ilişkin daha fazla bilgi sunmanın yollarını arıyor.