Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupalı politika yapıcıların bölgedeki borç krizini kontrol altına alacakları yoplundaki iyimserlikle yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin dünkü rallisini sürdürebileceğini işaret ediyor.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.3 yükselerek, New York saati ile 06:54'te 1,227 puana ulaştı. Endeks gün içinde yüzde 0.7 kadar bir düşüş göstermişti. Dow Jones endeks kontratı ise 44 puan ya da yüzde 0.4 yükselerek 11,570 puana çıktı.

S&P 500 Endeksi dün, Guardian gazetesinin, Almanya ile Fransa'nın Avrupa kurtarma fonunu (EFSF) 440 milyar eurodan 2 triyon euroya (2.8 trilyon dolar) çıkarma konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydetmesinin ardından yüzde 2 yükseldi.  Financial Times Deutschland'da bugün çıkan bir habere göre, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, iktidardaki Hristiyan Demokrat Partisi'nin milletvekillerine yaptığı konuşmada, Euro Bölgesi'nin EFSF'yi bir sigorta modeli yoluyla en fazla 1 trilyon euroya yükseltebileceğini kaydetti.

Konuyla doğrudan bağlantısı olan bir kaynağın Bloomberg News'a yaptığı açıklamada, Fransa ve Almanya'nın, bankalara ve Yunanistan'a destek sağlamaya yönelik kapsamlı bir anlaşmanın parçası olarak, kurtarma fonunun gücünün nasıl artırılacağı konusunda halen çalışmakta olduğunu söyledi.

ABD'de bugün TSİ 15:30'da Eylül ayı tüketici fiyatları endeksi verileri açıklanacak. Bloomberg News'un anketine göre, bu verinin Eylül ayında yüzde 0.3 ile üç ayın en yavaş artışını göstermesi bekleniyor.

Öte yandan, Fed TSİ 21:00'de, 12 branşı tarafından hazırlanan ve bölgesel ekonomik koşulların  içerildiği Bej Kitap'ı açıklayacak.