Advertisement

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Buradan TBMM Başkanına açık çağrıda bulunuyorum: Sorunun çözüm adresi hükümet değildir. Hükümet bu sorunu çözmekte acizdir. Bu sorunu çözemez bu hükümet. TBMM'nin bu soruna el koyup derhal bir komisyon oluşturması ve çözüm önerileri üretmesi gerekiyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında, CHP olarak her zaman, her dönem teröre karşı çıktıklarını, terörün bir insanlık suçu olduğunu, terörle bir sonucun elde edilemeyeceğini defalarca ifade ettiklerini söyledi.

Terörün hiçbir zaman meşruiyetinin olmadığını da yine gerek kendisinin, gerek parti sözcülerinin, gerekse geçmişteki CHP yetkililerinin defalarca dile getirdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Aslında çok üzgünüz. Böyle bir günde basın toplantısı yapmayı hiç, ama hiç aklımızın ucundan bile geçirmezdik. Ama az önce Sayın Başbakan televizyonlara çıkıp bir konuşma yaptı. Bir başbakanın, 9 yıldır bu ülkede başbakanlık yapan bir kişinin sorumluluğu devletin ve siyasetin başka kurumlarında aramaması gerektiğini artık öğrenmesi lazım. Sorumluluğun kime ait olduğunu artık bilmesi lazım. Kendisi muhalefet partisinin lideri değil, muhalefet partisinin başkanı değil, bu ülkeyi yönetiyor. Sorumluluk kendi omuzlarında. Bu bilince varmamasını, bir muhalefet partisi lideriymiş gibi konuşmasını anlamakta çok zorluk çekiyoruz.

Sayın Başbakan terörden şikayetçi. Sanki kendisi çözüm üreten makamda değil de başka bir makamda oturuyor. Ve terörden şikayetçi, ama Sayın Başbakan durup durduk yerde muhalefetten de şikayet etmeye başladı. Bizden de şikayetçi. Neymiş? Efendim CHP, muhalefet partileri terör konusunda hiçbir çözüm önermiyorlarmış. En son Sayın Loğoğlu parlamentoda yaptığı konuşmada 6 madde halinde terörle mücadele konusunda görüşlerimizi söyledi. Defalarca ben görüşleri ifade ettim, defalarca konuştuk. Çözüm üreten makamın siyaset kurumu olması gerektiğini söyledik. Siyaset kurumu çözüm üretecek ki teröre karşı daha ciddi, daha tutarlı bir mücadele yapalım.''-''Biz söyledik, biz dinledik''-Siyaset kurumunun çözüm üretirken toplumsal desteği de sağlaması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Ama herkes duydu, bir kişi duymuyor. O da Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Merak ediyorum, muhalefetin sözüne niçin kulaklarını tıkıyor? Biz söyledik, biz dinledik. CHP söyledi, CHP dinledi'' dedi.

Çözüm önerilerini iktidar partisinin dinlemeyebileceğini, ''sizin getirdiğiniz çözümler yetersizdir'' diyebileceğini, bunu da saygıyla karşılayacaklarını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ama biz iktidara açık bir çek daha verdik. 'Ulusal bütünlük içinde getireceğiniz her çözüme CHP olarak destek vereceğiz' dedik. Çünkü ben bu sözü Ankara'da oturan binbaşı şehidin babasına söz olarak verdim. Balıkesir'de elini öptüğüm şehit annesine söz olarak verdim'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Ama hiçbir öneri gelmiyor, sadece eleştiri geliyor. Buradan TBMM Başkanına açık çağrıda bulunuyorum: Sorunun çözüm adresi hükümet değildir. Hükümet bu sorunu çözmekte acizdir. Bu sorunu çözemez bu hükümet. TBMM'nin bu soruna el koyup derhal bir komisyon oluşturması ve çözüm önerileri üretmesi gerekiyor. Parlamentonun geleneğinde bu var. Biz anayasa konusunda komisyon kuruyoruz da terör konusunda niye kurmuyoruz? Terör konusunda da biraraya gelmeliyiz. Sağduyuyu, ortak aklı egemen kılmalıyız. Çözümlerimizi üretmeliyiz. Hepimiz düşünüyoruz, hepimiz ülkemizi seviyoruz, insanımızı seviyoruz, teröre karşı ortak cephe oluşturmuşuz, ortak bir paydamız var teröre karşı, niye biraraya gelmiyoruz?''

TBMM Başkanının milletvekillerini, grupları bir şekilde harekete geçirmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Meclis, bu soruna kesinlikle el koymalıdır. Bunu şunun için söylüyorum: 9 yıldır iktidardalar. Yeni iktidara gelseler diyeceğiz ki 'durun daha yeni geldiler, eleştirmeyelim'. Terör konusunda hükümeti eleştirmede en duyarlı olan partiyiz. Bu konuda bütün duyarlılıklarımızı sergiledik. Hükümetin bu konuda önüne hiçbir engel koymadık.''

İstediklerinin sadece hükümetin çözüm üreterek parlamentoya getirmesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Dünyanın sağlıklı çalışan demokrasilerinde, hukukun üstünlüğünün olduğu demokrasilerde, insana saygının olduğu demokrasilerde bu konumda olan bir hükümet istifa seçeneğini düşünür. Son 2 günde 34 güvenlik görevlimizi şehit verdik. Bunların sorumlusunu aramayacak mıyız? 'Kim bunların sorumlusu' diye sormayacak mıyız? Bu soruyu sormazsak soruna sağlıklı çözümler üretemeyiz. Önce sorunu masaya koyacağız, sorumlusunu masaya koyacağız. İktidarsın sen, iktidar geliyor, halka şikayet ediyor. Senin varlık nedenin ne orada? Sorunları çözmek değil mi? Sorunları çözmeyip sadece şikayet eden bir siyasal anlayış olur mu? Böyle bir anlayışı şiddetle reddediyoruz. O açıdan diyorum, normal, sağlıklı çalışan demokrasilerde bu kadar şehidin verildiği, terörün bu kadar azgınlaştığı, ülkenin kan gölüne döndüğü bir ortamda sağduyulu bir hükümet istifa seçeneğini de düşünür.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Hayatımda ilk kez 35 şehidin verildiği bir sürecin sonunda bir başbakanın televizyonlara çıkıp çaresizliğini dile getirdiğini gördüm. Bu açıdan TBMM Başkanı'nı göreve davet ediyoruz. TBMM bu soruna el koymalıdır'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Hakkari'deki terör saldırısını değerlendirdikleri olağanüstü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, terör nedeniyle bugüne kadar hayatlarını kaybeden tüm şehitleri Türkiye Cumhuriyeti'nin onuru olarak nitelendirerek, onlara Allah'tan rahmet diledi.

Bu tür söylemlerin şehit yakınlarını, şehitlerin anne ve babalarını tatmin etmeyeceğini de ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Sorun başsağlığı dilemek değil. Sorun, var olan köklü bir sorunu çözmektir. Eğer çözüm getiriyorsanız, çözüyorsanız siyaset kurumu olarak görevinizi yerine getiriyorsunuz'' diye konuştu.

''Hayatımda ilk kez 35 şehidin verildiği bir sürecin sonunda bir başbakanın televizyonlara çıkıp çaresizliğini dile getirdiğini gördüm'' diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Çözümsüz bir noktada sayın Başbakan. Bu açıdan TBMM Başkanı'nı göreve davet ediyoruz. TBMM bu soruna el koymalıdır. Sorumlular bellidir. Türkiye'yi bu noktaya getirenler bellidir. Sorumlu iktidardır. Sorumlu iktidarın başındaki Recep Tayyip Erdoğan'dır. Birbirimizi kandırmayalım. Doğruları konuşacağız, doğruları söyleyeceğiz. Biz iktidarda olsaydık biz sorumlu olurduk. Onlar iktidardalar, onlar sorumlular. Ucuz tartışmaların içine girmiyoruz. Daha sağlıklı, daha tutarlı, öz güveni olan bir iktidar istiyoruz. Bu iktidar artık çözüm üreten bir iktidar olmaktan çıkmıştır, sorun üreten bir iktidar konumuna gelmiştir. Bunu da açık yüreklilikle ifade ediyorum.''

Herkese sağduyulu olma çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, ''Biz ayrıştıran değil birleştiren konumda olmalıyız. Doğuda, batıda, güneyde, kuzeyde yaşayan bütün yurttaşlarımla kenetlenelim, bir arada olalım, umudumuzu asla ve asla yitirmeyelim'' diye konuştu.-''Çözümlerimize kulak tıkamasınlar''-Türkiye'nin en karanlık günlerinde bile çözüm üreten bir ülke olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Yeter ki çözüm üretenler iktidar olsunlar. Ama çözüm üretmeyip ülkeyi karanlığa götürenler, eğer o makamlarda daha uzun süre kalırlarsa bunun bedelini bu ülkenin yoksul insanları ödeyecektir. Hepimiz ödüyoruz. Şehitlerimiz, ateş düştüğü yeri yakıyor ama hepimiz üzülüyoruz, hepimizin içi kan ağlıyor. Kolay mı böyle bir günde konuşmak? Kolay değil. Ama bir Başbakan'ı televizyonda görünce, şikayet eder konumda kendisini konumlandırınca doğrusunu isterseniz isyan etmemek mümkün değil. Çözüm üreteceksiniz, varlık nedeniniz budur sizin. Çözüm değil sorun üreten bir hükümet olur mu? Eleştirmeyeceğiz, nasıl eleştirmeyeceğiz? Bu kadar şehidin olduğu bir yerde biz iktidara alkış mı tutalım, sessiz mi kalalım? O açıdan işimiz zor, ama çözümsüz değil. Çözümlerimiz var. Bizim çözümlerimize kulak tıkamasınlar. Eğer bizim çözümlerimizi beğenmiyorlarsa kendi çözümlerini getirsinler.''

Gittiği yerlerde vatandaşların kendisine ''Niçin terörü önleme konusunda AKP'nin çözümlerine destek vermiyorsunuz'' diye sorduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bir yurttaşıma şunu söyledim; 'Siz çözüm önerisini biliyor musunuz', 'Bilmiyorum', Biz de bilmiyoruz. Siz biliyorsanız anlatın belki biz de öğreniriz.' Kimse bilmiyor. O açıdan bütün yurttaşlarımın şunu bilmesini isterim; Çözüme varız, çözümü kim getirirse desteklemeye de varız. Her çözümün mutlaka sorunu yüzde 100 çözecek diye bir sonucu olmayabilir. Ama önemli olan çözüm konusunda bir iradeyi ortaya koymaktır. Var olan iktidar bu iradeyi ortaya koymaktan uzak bir iktidardır.''