Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de ham petrol stoklarının beklenenden daha az artış kaydetmesi ve Goldman Sachs'in petrolde 'yukarı yönlü' potansiyel olduğunu açıklaması emtia fiyatlarını 1 aydan fazla sürenin en yüksek seviyesine taşıdı.

Dün yüzde 2.3 değerlenen vadeli kontratlar bugün ufak değişim gösterdi. Dün Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verisi petrol stoklarının üçüncü haftada düştüğünü göstermişti.

Ünlü Yatırım bankası Goldman Sachs, Avrupa'daki görünümün düzelmesi ve stokların azalmasının Brent fiyatlarında 'gerçek bir yukarı yönlü risk' oluşturduğunu belirtti.

Londra'daki VTB Capital'de analist olan Andrey Kryuchenkov, "Amerikan Petrol Enstitüsü datasından ve Euro bölgesine yönelik iyimserlikten destek aldı. Libya'nın yeniden oyuna girmesi ve İran'ı çevreleyen jeopolitik riskler de fiyatları destekleyecektir" dedi.

Kasım teslim ham petrolün varili Nymex'te 5 sent geriledi ve 88.29 dolar oldu. Kontrat dün 88.34 dolarla günü tamamlayarak 15 Eylül'den beri en yüksek kapanışı gerçekleştirmişti. Daha aktif işlem gören Aralık kontratı 6 sent düştü ve 88.47 dolar oldu.

Aralık teslim kontrat Londra ICE Futures Europe'ta 42 sent geriledi ve 110.73 dolardan işlem gördü.