Advertisement

Kanada Hükümeti, Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan savaş gemilerinin üretimi için 35 milyar Kanada doları (64.5 milyar TL) değerinde yatırım programı başlattı.

Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, Ottawa'da yaptığı açıklamada bugünün Kanada Deniz Kuvvetleri için en mutlu gün olduğunu söyledi. Bakan MacKay, ''Bu yatırım, Kanada Kraliyet Deniz Kuvvetlerini 21. yüzyılın şartlarına göre geliştirecek'' dedi.

Kanada Savunma Bakanının verdiği bilgiye göre, yatırım kapsamında toplam değeri 25 milyar dolar olan 21 savaş gemisi Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax'ta inşa edilecek. Ekonomisi son derece durgun şehirlerden biri olan ve yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı Halifax'ta, yatırımla birlikte 12 bin kişiye 30 yıl boyunca istidam sağlanacak.

Projenin diğer ayağı ise British Colombia eyaletinin Vancouver kentindeki tersanelerde gerçekleştirilecek. Toplam 8 milyar dolar değerinde 7 sahil güvenlik ve geri hizmet gemisi üretimi de Vancouver ekonomisine binlerce yeni istihdam kazandıracak. Yatırım kapsamında ilk savaş gemisinin, 2014 yılında denize indirilmesi öngörülüyor.

Toplam tutarı 2 milyar dolar olan yatırımın kalan kısmının ise daha sonra açıklanacağı kaydedildi.

Kanada Savunma Bakanlığı, geçen yıl açıkladığı başka bir proje ile de toplam değeri 6 milyar dolar olan 65 adet F-35 savaş uçağı alımı yapacağını duyurmuştu.