Advertisement

Avrupa'nın borç sorununu soğutmak için mücadele etmesi ve Fed'in şirketlerin ABD ekonomisi ile ilgili pesimist olduklarını açıklamasının ardından emtia talebinin baltalanacağı spekülasyonu ile petrol düşüşünü ikinci güne taşıdı. .

Aralık teslimli petrolün varili dünün yüzde 2.5'lik kaybını genişleterek yüzde 0.6 kadar düştü. ABD Enerji Bakanlığı'ndan ham petrol stoklarının eksildiği haberi gelirken akaryakıt tüketimi yüzde 2.2 kayıpla mayıs ayından beri en düşük seviyeyi gördü. Avrupa'nın kurtarma planı üstündeki Fransa ve Almanya fikir ayrılığı yaşarken Fed açıkladığı raporda ABD şirketlerinin ülkenin toparlanması ile ilgili şüphe içinde olduklarını belirtti.

NYMEX'te işlem göre aralık teslimli ham petrolün varili 54 sent düşüşle 85.75 dolardan işlem görürken Sidney'de yerel saat ile 14.10'da ise 85.86 dolara geriledi. Petrolün kontratı dünkü 2.24 düşüşle 13 ekimden beri en düşük seviye olan 86.29 dolara geriledi.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki aralık teslimli brent petrolün varili 2 sent kayıpla 108.37 dolardan işlem gördü.