Advertisement

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRMADI ?

1 haftalık repo faizi olan gösterge faiz % 5.75'te sabit bırakılırken Merkez Bankası'nın faiz koridorunda değişikliğe gittiği görüldü. Gecelik borçlanma faizi olan % 5 değiştirilmezken Merkez Bankası'nın gecelik borç verme faizi %9'dan %12.5'e çıkarıldı. Piyasa yapıcılara uygulanan geecelik faiz ise %8'den % 12'ye çıkarıldı. Böylece borçlanma maliyetleri artan ve gecelik fonlamada 70 milyar TL'ye kadar ihtiyaç duyan bankaların döviz satabilecekleri ya da bono cüzdanlarından feragat edecekleri düşünülüyor.

Merkez Bankası'nın diğer bir amacı da repo ihalelerinden alınan fonla TL'ye karşı pozisyon alınmasının daha pahalı hale getirilmesi. Türk Lirası cephesinde pozitif etki yaratan bu adımların ardından Lira diğer Gelişen Piyasa kurlarına göre daha iyi performans gösterirken bugüne de 1.8567 Dolar/TL kurundan başlanııyor. Euro/TL 2.5589 ve Sepet Kur 2.2080'de. Diğer Avrupa kurlarında karışık bir seyir gözlenirken Asya paralarında satış var.

Malezya Ringgiti ve Hindistan Rupisi % 0.75 ve % 0.56 gerilerken 10 Asya para biriminden olşan ADXY Endeksi, Dolar'a karşı % 0.14 düşüşte. Euro/Dolar güne yatayda ve 1.3791'de başlıyor.

FAİZDE SERT YÜKSELİŞ

TCMB'nin attığı adımların ardından yükselen gösterge faiz günü % 9.14'ten tamamladı. Özellikle kısa vadeli bonolarda yaşanan satış vade uzadıkça etkisini kaybetti. Yıl sonu enflasyonundaki beklentilerin bozulması, Merkez Bankası'nın genişleme vurgusundan vazgeçmesi ve daha şahin bir dil kullanması da faizleri iten faktörler arasında. Güvenli liman konumundaki ABD 10 yıllıkları % 2.18'de. Bugün izlenecek tahvillerin başında %6'yı geçen faiziyle İtalyan 10 yıllıkları var. Avrupa'daki görüşmeler sürerken son gelinen noktaya göre 23 Ekim'deki liderler zirvesinden bir sonuç çıkması beklenmiyor, 26 Ekim'de bir toplantı daha yapılacak ve nihai taslağın 3 Kasım'daki G-20 Zirvesi'nde sunulması bekleniyor. Planda özellikle Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) üzerine yapılacak çıkarımlar önemli olacak.

Fonun hem tüzel kişiliği hem de yapabilecekleriyle ilgili tartışmalar devam ederken 440 milyar büyüklüğü olmasına rağmen kullanılabilir yaklaşık 270
milyar Euro'su kalması sebebiyle bir diğer tartışma konusu da bu olacak.

İMKB'Yİ BANKALAR AŞAĞI ÇEKTİ

Maliyetleri yükseleceği tahmin edilen ve kısa vadeli fonlamaları daha pahalı hale gelen bankacılık hisseleri dün rengi kırmızıya çevirdi. Bankacılık Endeksi % 5.55 düşerken İMKB 100 Endeksi de % 3.28 gerileyerek 55.904 puana
indi. Sanayi hisseleri TL'deki göreceli değer kazancıyla beraber çok daha sağlam bir gün geçirirken düşüş %0.86 ile sınırlı kaldı. En çok düşenlerin ilk 4 sırası banka hisseleri olurken endekste % 1'den fazla yükselebilen 5 hisse senedi vardı. Son aylardaki ortalam hacmin üstüne çıkan İMKB günü TÜM'de 2.7 milyar TL işlem hacmiyle tamamladı. 50 günlük ortalaması olan 56.200'ü kıran edeksin yeni desteği Eylül 26'da görülen dip olan 55 bin olarak öne çıkıyor.

Günü % 1.54 düşerek tamamlayan Eurostoxx 600 Endeksi liderlerden gelecek kararları izlerken, ABD cephesinde Verizon Comm., McDonald's ve General Electric bilançoları izlenecek. S&P 500 Endeksi günü % 0.46 artışla tamamlarken vadeli işlemlerde %0.38'lik değer artışı yaşıyor. Asya'da ise karışık bir seyir söz konusu. MSCI Asya Endeksi % 0.1 artış kaydederken Çin ve Japon Borsalarında sınırlı düşüşler var. Çin'de belediyelerin bono ihraç etmelerine izin çıkmasıyla finasal koşulların gevşediğini düşünen yatırımcılar moral buldular. Diğer yandan da yeni çevre yasasının geçmesiyle bu alandaki şirketlere ilginin artacağı beklentisi alım getiriyor ancak Şanghay Bileşik Endeksi yükselemiyor ve % 0.38 aşağıda. Asya'nın genelinde Avrupa'ya bağlı bir seyir yaşanacağı gözleniyor, haftasonu yapılacak olan zirve yakından takip edilecek.

Kaddafi'nin yakalanmasıyla Libya'dan gelecek petrolün tekrar düzenli olabileceği beklentisi ile WTI ve Brent arasındaki makas daralıyor. ABD tipi ham petrolde varil başına 86.36 Dolar görülürken, Brent petrol 109.65'te. Değerli metallerde alımlar izlenirken spot altın ons başına 1.628 Dolar'da. Tarım emtiasında cılız artışlar gözlenirken dün % 6.6 gerileyen bakır fiyatı bugün % 2.71 primli.

Bugün takip edilecek veri akışı şu şekilde :

- Almanya'da IFO güven endeksi açıklanacak 11.00

- ABD'de Verizon Comm., McDonald's ve General Electric bilançoları
bekleniyor


Twitter.com/Gokhan_Sen

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü