Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin borç krizini kontrol altına almanın yollarını tartışacakları zirvesinin öncesinde Asya Borsaları kazançları sildi; İsviçre frangı güçlendi. Bakır 5 günden bu yana ilk kez yükselerek, emtiadaki geri sıçramaya öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi önce yüzde 0.4 değerlendi, ardınan kazançlarını silerek günü yüzde 0.3 ekside tamamladı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.2 yükseldi. İsviçre frankı, euro karşısında yüzde 0.5 primle 1.2249 seviyesine çıktı; gelişen ülke paraları ise Malezya ringgiti öncülüğünde 2. gününde de düşüşünü sürdü. Bakır dünkü yüzde 6.6'lık kaybının ardından bugün yüzde 3.3 değer kazandı. Tahvillerin sigorta primleri ise düştü.

Avrupa Birliği liderleri bir yandan kurtarma paketi harcamalarında üst sınır belirlenmesini görüşürken, diğer yandan bölgenin geçici ve kalıcı kurtarma fonlarını 2012'nin ortası itibariyle birleştirmeyi değerlendiriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Euro Bölgesi liderlerinden büyük planda anlaşmalarını istemesiyle, 26 Ekim'e konulan zirve, 23 Ekim'deki toplantının baskısını da artırdı.

Bu haftasonu yapılacak toplantının bir sonuç verip vermeyeceğine dair birçok açıklama ve belirsizliğin olduğuna dikkat çeken Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, piyasanın da oldukça kararsız ve belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 düşerken, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 primlendi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu haftayı yüzde 1.4 aşağıda tamamlıyor.