Advertisement

Avrupa hisse senetleri, politka yapıcıların, Almanya ile Fransa arasındaki kilitlenmeyi aşma çabaları dahilinde, Euro Bölgesi borç krizinin çözülmesi için kurtarma fonunu 1.3 trilyon dolara çıkarmayı müzakere etmelerinin ardından yükseldi. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de yukarı yönde hareket etti.

Banka ve madencilik hisseleri, iki haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünün ardından sıçrama yaptı. Kar açıklamaları sonrası, Valeo SA hisseleri yüzde 1.8 yükselirken, Safran SA hisseleri yüzde 6.6 geriledi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 08:26'da 234.76 puana çıktı. Bu yükseliş, haftalık kaybın yüzde 1.6'ya daralmasına neden oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yğkselirken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria, "Avrupalı politika yapıcıların ayak sürümesi ve çözüm konusunda ilerleme sağlanamaması, traderların sabrını sert bir şekilde test ediyor" dedi.

Konuya yakın iki kaynağın, Euro Bölgesi'nin kurtarma fonunu 940 milyar euroya (1.3 trilyon dolar) çıkarabileceğini söylemesi, ABD hisse senetlerinin dün öğleden sonra kayıplarını geri almasına ve euronun değer kazanmasına neden oldu.