Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupalı liderlerin bu haftasonu krize nasıl son vereceklerini görüşecekleri Brüksel zirvesi öncesi, kurtarma fonunu artırılması konusundaki görüşmelerini yoğunlaştırmaları ile birlikte yükseldi.

SanDisk Corp., karının beklenenden iyi çıkmasının ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 1.4 yükseldi. Honeywell International Inc., kar rakamı açıklanmadan önce yüzde 1.1 değer kazandı.

Aralık vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 10:30'da 1,214.8 puana çıktı. Gösterge endeks dün yüzde 0.5 yükselmişti. Dow Jones endeks kontratı ise 42 puan ya da yüzde 0.4 yükselişle 11,514 puana ulaştı.

Euro Bölgesi liderleri, 1.3 trilyonluk kurtarma paketi planı dahil, borç krizine verilecek tepkileri görüşmek üzere bir hafta içinde iki kez toplanacak. Görüşmeler, Avrupa Birliği'nin geçici fonu ile planlanan daimi fonunu birleştirme konusunda yoğunlaşmış durumda.

Royal Bank of Scotland Group Plc.'den Avrupa hisse senedi stratejisti Graham Bishop, "Piyasalar Avrupalı siyasetçilerin hareketlerine bağlı olarak hareket ediyor" dedi.