Advertisement

Nobel odüllü ekonomist Michael Spence, Avrupa'nın kurtarma fonu için, hükümetlerin konuştuğu söylenen rakam olan 940 milyar eurodan (1.3 triyon dolar) daha yüksek bir tutar olan 2 trilyon dolara ihtiyaç duyabileceğini kaydetti.

Hong Kong'da Bloomberg Television'a konuşan New York Üniversitesi profesörü ve Nobel ödülü sahibi ekonomis Michael Spence, "Avrupalılar, duruma istikrar getirecek kaynakları sağlamak için daha gerçek taahhütlerde bulunmak zorunda" dedi ve en muhtemel sonucun, Avrupa ve ABD'de "çok zor, yavaş büyüme" olacağını kaydetti.

Müzakerelere yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre, Avrupa hükümetleri, geçici ve planlı daimi fonları birleştirerek 940 milyar euroluk bir kurtarma fonu oluşturabilir. Küresel hisse senetleri, küresel ekonomiye tehdit oluşturan krizi çözme konusunda Avrupa'nın güçlüklerle karşılaşması ile birlikte artı ve eksi bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Spence, "Mali kurtarma paketinden hareketle, krizi yenmek için, Avrupa'da politika yapıcıların bankaları yeniden sermayelendirmek için taahhütte bulunması ve Avrupa Merkez Bankası'nın yayılmayı önlemesi gerek" dedi.

Dünyanın en büyük giyim-kuşam ve oyuncak tedarikçisi Li & Fung Ltd.'nin işletmecileri William ve Victor Fung tarafından desteklenen bir düşünce kuruluşu olan Fung Global Institute'un akademik kurul başkanı Spence, "Küresel ekonominin resesyona girme şansı yüzde 50'den biraz daha az, zira Avrupa'nın krizi çözme şansı 50/50'den biraz daha fazla" değerlendirmesinde bulundu.