Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Avrupalı liderlerin, borç krizini kontrol altına alma konusunda anlaşmaya yaklaşacakları beklentisi ile yükseldi. Bu hareketle birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi bu haftaki kayıplarını geri aldı.

Bank of America Corp. ve Morgan Stanley, Avrupa bankalarındaki yükselişlerin etkisi ile en az yüzde 2.2 değer kazandı. Dünyanın en büyük restoran zinciri McDonald’s Corp., ABD'deki satışlarının yükselmesi ile birlikte karının yüzde 8.6 artması sonrası yüzde 2.6 prim yaptı. Honeywell International Inc. ticari hava-uzay sektöründeki toparlanmanın şirketin karının yüzde 44 artmasına yardımcı olmasının etkisi ile yüzde 3.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek, New York saati ile 09:40'ta 1,229.02 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, bu hafta, dünkü kapanış itibariyle yüzde 0.8 düşmüştü. Dow Jones Endeksi ise 142.40 puan ya da yüzde 1.2 çıkışla 11,684.18 puana ulaştı ve 2011 yılındaki kayıplarını geri aldı.

Miller Tabak & Co.'dan hisse senedi stratejisti Peter Boockvar, "Bu haftasonu Avrupa liderlerinden krize çözüm konusunda kesin birşey çıkmayacak, ancak yetkililer birkaç gün daha çalışıldığında sonuç alınacağı umudunu taşıyor" dedi ve "Piyasalar birşeyler olacağını varsayıyor. Ortaya konulacak çözümün çalışıp çalışmayacağı ayrı konu. Zira piyasalar şu sıralar tatmin istiyor" değerlendirmesinde bulundu.