Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hafele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun katıldığı Bloomberg HT yayınında, mobilya ve beyaz eşya sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uytun, Türkiye'de beyaz eşya pazarına gireceklerini açıkladı.

Bir yandan mobilya firmalarının ana tedarikçisi olduklarını hatırlatan Uytun, "Bir taraftan da konut yatırımcılarının ve otel yatırımcılarının arkasındayız. Otel tarafında hızlı büyüyoruz. Turizm de iyi gittiği için fakat konutta göreceli bir geri gelme var. Ama konutta da bir süre daha sakin seyreder ama sonra eski performansına geri döner. 2023’te konut sektörünün yine de iyi bir sene geçireceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Hafele için Türkiye'nin öncü bir pazar olduğuna dikkat çeken Uytun, Nisan ayı başında beyaz eşya ve ankastre ürünlerinin lansmanını yapacaklarını belirtti.

Türkiye'nin beyaz eşyada Çin’den sonra ikinci büyük Ülke konumunda olduğunu söyleyen Uytun, "Ancak bizde konsept ve tasarım var. Biz beyaz eşya tarafında 2023’te Türkiye’de yüzde 5-10 arası bir pazar payı hedefliyoruz" dedi.

"Fiyat artışını verimlilikle aza indirmeye çalışıyoruz"

Mobilyacının anlaştığında lira ile anlaştığını ama sonra hemen satmasının gerektiğinin altını çizen Uytun, "Çünkü kur gidiyor. Merkez Bankaları bile buna mani olamıyor yani kuru sübvanse edemezsiniz. Bizim için önemli olan açık pozisyon almamak. Biz verimliliği artırarak ve mühendisliği kullanarak en az fiyat artışını yapmaya çalışıyoruz. Fiyat artırmak yol değil ama kuru da sübvanse edemiyorsunuz" ifadelerini kullandı.