Advertisement
HABERLER ABONE OL

Salı günü Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm raporunda küresel büyüme tahminlerini açıklayacak. Kurum Temmuz ayında bu yıl ve 2023 yılı için küresel büyüme tahminlerini düşürmüştü. IMF Başkanı Kristalina Georgieva geçen hafta yaptığı açıklamada küresel ekonomide resesyon riskinin arttığı uyarısını yapmıştı.

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın Eylül ayına ait toplantı tutanakları açıklanacak. Banka geçen ay politika faizinde üçüncü kez 75 baz puanlık artışa gitmiş ve sıkılaşmaya devam edecekleri mesajı vermişti.

Yine Çarşamba günü AMB Başkanı Christine Lagarde'ın konuşması ile perşembe günü Almanya'da açıklanacak enflasyon verilerine izlenecek.

Perşembe günü ABD Eylül enflasyonu takip edilecek. Ağustos'ta enflasyon yıllık yüzde 8,5'ten yüzde 8,3'e gerilese de tahminleri aşmıştı. Eylül enflasyonunun yıllık yüzde 8,1'e gerilemesi, çekirdek enflasyonun yüzde 6,5 artması bekleniyor.

Salı günü İngiltere'de işsizlik, çarşamba Euro Bölgesi ve İngiltere'de sanayi üretimi ile cuma Euro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi verileri takip edilecek.

Haftaya yurt içinde işsizlik, konut satışları ve TCMB'nin piyasa katılımcıları anketi izlenecek. Son TCMB anketinde12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 41.99'dan yüzde 36.74'e gerilemişti.