Advertisement

İRFAN DONAT

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, Tarım Analiz programında yem ve hayvancılık sektörünün mevcut durumu ve geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hayvancılık sektöründe yaşananları de javu olarak niteleyen Karakuş, "Süt ve et fiyatlarının serbest piyasa koşullarında şekillenmesine izin verilmiyor. Et ve süt üreticilerine haksızlık yapılıyor. Süt Konseyi ve Et Konseyi marifetiyle direkt üreticiler baskı altına alınıyor" dedi.

YEM FİYATLARI %93 ARTTI

"Yemciler olarak ölçtük, bittik… Çiğ süt referans fiyatının an itibariyle 5 TL olması lazım" diyen Karakuş, Ocak 2021’den bu yana yem fiyatlarının yüzde 93 arttığını hatırlattı.

Karakuş, "Süt/yem paritesi daha da düşerse inek kesilmeye devam edilecek. Üreticinin karkas et maliyeti an itibariyle 70 TL... Marketlere henüz tam yansımadı ama müthiş fiyat artışları geliyor. Son 1 haftada koyun peyniri 55 TL’den 80 TL’ye çıktı. Bu, önümüzdeki süreçte devam edecek..." uyarısında bulundu.

"ENFLASYONUMUZ %120 DÜZEYİNDE"

"Tarımsal girdilerdeki artışlara baktığımız zaman ortalama enflasyonun yüzde 120 olduğunu görüyoruz" diyen Karakuş, tedarik zincirindeki kopuşlarla ilgili tehlike olduğunu ifade etti.

Ülkü Karakuş, "Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) 2,500 TL’den vermekte olduğu mısır şuan piyasada 4 bin TL, arpada da aynı şekilde… Demek ki TMO’nun iyi niyetli piyasa yapıcı hareketi piyasada karşılık bulmuyor… İthalata dayalı destekleme değil üreticiyi merkeze koyan bir destekleme şeklinde yön değişikliğine ihtiyaç var" diye konuştu.

"YEM ÜRETİMİMİZ %25 DÜŞTÜ"

Sektör olarak geçen ay yem üretiminin yüzde 25 düştüğünün altını çizen Karakuş, "Bizim yem üretimimizin yüzde 25 düşmesi çok şey ifade ediyor hatta yüzde 30’a doğru gidiyor. Biz an itibariyle yem sektörü olarak büyükler adına söylüyorum ham madde alımını durdurma noktasına geldik. Bundan sonra bu manipülatif, spekülatif hareket olarak gördüğümüz yüksek hammadde fiyatlarıyla hammadde almamayı düşünüyoruz" dedi.

"Yılbaşında 7 TL ile başladığımız dolar şimdilerde 13,7 TL seviyesinde" diye Karakuş, kamu ve özel sektörün daha fazla düzenli istişare toplantıları yaparak 2022 yılına dair yol haritasını konuşması gerektiğinin altını çizdi.

Karakuş, “Ben şuanda Türkiye’deki sanayiciler, üreticiler olarak söylüyorum. Şimdi faiz, üretim, istihdam ve dolar ayağı var bu işin… Bizi, Dövizin artışı direkt ilgilendiriyor. An itibariyle bugün faizin 15’ten 13’e ya da 10’a düşmesiyle ilgili sanayicinin yatırım ortamında çok daha fazla iyileşmeye ihtiyacı olduğu konusuyla birinci derece ilgilendiği kaanatinde değilim. Bizi direkt ilgilendiren şuanda faiz düşüşüne bağlı olarak ortaya çıkmış anormal döviz artışı benim ciromun yüzde 50’sini etkiliyor. Dolayısıyla ben yüzde 50 dolarize olan bir adamım… Dolarla hammadde alıp TL ile yem satıyoruz“ dedi.